سنگ کیسه صفرا
سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا

بسیاری از مردم تا زمانی که مشکلی برای کیسه صفرایشان به وجود نیاید، شناخت چندانی از ساختار، کارکرد و نحوه مراقبت از کیسه صفرا ندارند.

اگر کیسه صفرا دچار مشکل شود، درد شدیدی به وجود آورده و به اقدام فوری نیاز خواهد داشت.

کیسه صفرا عضو کوچکی است که در سمت راست بالای شکم، درست زیر کبد شما قرار دارد. این عضوی از بدن است که صفرا را ذخیره می کند. صفرا نیز مایعی به رنگ سبز مایل به زرد است که به هضم کمک می کند.

مشکلات کیسه صفرا معمولاً زمانی رخ می دهد که چیزی مجرای صفراوی خود را مسدود می کند، مانند سنگ کیسه صفرا.

بیشتر سنگ های صفرا زمانی ایجاد می شوند که موادی مانند کلسترول در صفرا یافت می شوند. سنگ کیسه صفرا بسیار شایع و به طور معمول بدون علامت است. با این حال، حدود 10 درصد از افرادی که سنگ کیسه صفرا در آنها تشخیص داده شده است، در عرض 5 سال علائم قابل توجهی پیدا می کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا از نقطه نظر مهم ترین سرفصل ها همچون علائم، روش های درمان و عوارض بعد از سنگ کیسه صفرا آشنا گردید.

همچنین به بررسی این پرسش های مهم نیز خواهیم پرداخت که آیا ابتلا به سنگ کیسه صفرا در زنان شایع تر از مردان است؟ و اینکه ارتباط این بیماری با کاهش وزن چیست.

کیسه صفرا کجاست؟

کیسه صفرا کجاست

کیسه صفرا کجاست

کیسه صفرا، دستگاهی به طول 10 سانتی‌متر در بالای سمت راست شکم است. این دستگاه گلابی‌ شکل است و از سه قسمت مشخص تشکیل می‌شود: بن، بدنه و گردنه.

کیسه صفرا، قبل از غذا ممکن است مانند یک بادکنک خالی، صاف باشد اما پس از غذا به شکل یک گلابی دربیاید. کیسه صفرا، ظرفیت ذخیره 30 تا 50 میلی‌لیتر صفرا را دارد.

لذا این سوال که کیسه صفرا در سمت راست است یا چپ و یا در کدام قسمت بدن قرار دارد باید گفت بالای سمت راست شکم قرار داد.

چه زمانی کیسه صفرا نیاز به عمل دارد؟

اینکه چه موقع کیسه صفرا را باید عمل کرد، زمانی نیاز به عمل عمدتاً دارد که بیمار علائم داشته باشد. که معمولاً به شکل علائم درد شکم در قسمت میانه یا سمت راست شکم و بالای شکم و در بعضی اوقات به سمت خلف یا ناحیه پشت هم انتشار پیدا می کند؛ می توان گفت بیمار نیاز به عمل سنگ کیسه صفرا دارد.

سنگ کیسه صفرا کی باید عمل شود و چه اندازه سنگ صفرا نیاز به جراحی دارد باید گفت که وقتی سنگ درواقع مشاهده می شود، معمولاً براساس اینکه تعداد سنگ که چند عدد باشد و چقدر حجم کیسه صفرا را اشغال کرده باشد و در سنگ های بالای 3 سانتیمتر هستند، نیاز به عمل دارند.

اگر متخصصان تشخیص دهند که وضعیت کیسه صفرا به گونه‌ ای است که باید تحت جراحی و درمان قرار بگیرد بهتر است سریعا شرایط را برای عمل فراهم کرده تا بتوانید سلامت این عضو را حفظ کنید.

متخصصان معتقدند که عمدتا آسیب‌ ها و بیماری‌ ها در کیسه صفرا به سنگ‌ های ریز و درشتی مربوط میشود که در این عضو حساس و کوچک به وجود می‌ آیند، قطعاً اولین راه درمان برای بهبود وضعیت صفرابرداشتن سنگ‌ هایی است که منجر به ایجاد اختلال در عملکرد کیسه صفرا شده‌ اند.

اما زمانی که متخصصان بخواهند کیسه صفرا را مورد جراحی قرار دهند شرایطی را فراهم می‌ کنند که با بهبود سریع‌ تر این عضو از بروز آسیب‌ های بیشتر جلوگیری نمایند، به عنوان مثال امروزه برای عمل کیسه صفرا متخصصان به جای جراحی‌ های باز از لاپاراسکوپی استفاده می‌ کنند و نیازی به ایجاد برش‌ های عمیق در شکم نمی‌ باشد، با این روش نوین علاوه بر سهولت در انجام جراحی سلامت کیسه صفرا باز می گردد.

 آیا سنگ کیسه صفرا حتما باید عمل شود؟

سنگ کیسه صفرا براساس اینکه در سونوگرافی دیده می شود؛ اگر که مریض علائم واضح داشته باشد که مربوط به کیسه صفرا باشد، حتماً باید عمل بشود.

اما در صورتی که علائم واضح نداشته باشد، ولی در سونوگرافی علائمی دیده بشود، حتماً باید توسط پزشک معاینه شود و علائم آن بررسی شود و بعد از بررسی تصمیم به این گرفته شود که آیا عمل انجام بشود یا خیر.

عوارض عمل نکردن کیسه صفرا

اگر سنگ کیسه صفرا را عمل نکنیم، به مرور در کیسه صفرا تجمع پیدا می کند، ترشحات غلیظ تر می شود و ممکن است تعداد سنگ بیشتر شود.

در مواردی که کیسه صفرا خروجی صفرا در آن بسته می شود، در این مواقعه باید به شکل اورژانسی عمل کیسه صفرا انجام بشود. لذا بهتر است شرایط را به سمت اورژانسی بود پیش نبریم.

اگر به واسطه بروز آسیب‌ های مختلف و حتی وجود سنگ در کیسه صفرا پزشک درمان را ضروری بداند باید هر چه سریع تر شرایط را فراهم کرده تا مبادا آسیب‌ های بیشتر برای این عضو حساس به وجود آید.

اما اگر اقدامات لازم برای عمل کیسه صفرا انجام نشود و نسبت به درمان عوارض مربوط به این عضو کوتاهی صورت بگیرد مشکلات شدیدی همچون عفونت‌ های وسیع دور از انتظار نخواهد بود.

متخصصان معتقدند که اگر آبسه صفراوی اتفاق بیفتد قطعاً نشات گرفته از یک عفونت کوچک است که به مسئله ای بزرگ و جدی تبدیل شده است، اگر چنین اتفاقی در کیسه صفرا رخ دهد قطعاً سایر اندام‌ ها و ارگان‌ های مجاور از خطر عفونت در امان نبوده و اگر عفونت در سطح بدن گسترش پیدا کند ممکن است شرایط بسیار سخت و جبران ناپذیری را به وجود آورد.

عوارض برداشتن سنگ کیسه صفرا در زنان

اگر پزشک بخواهد هرگونه عمل جراحی را بر نواحی مختلف بدن به ویژه کیسه صفرا انجام دهد مزایا و عواقب آن برای مراجعین یکسان خواهد بود و فرقی نمی‌ کند که آقایان یا بانوان این عمل را انجام دهند.

در هر صورت ممکن است جراحی کیسه صفرا به منظور برداشتن سنگ‌ های ریز و درشت در این عضو عوارضی را به همراه آورد که از مهم‌ ترین آنها می‌ توان به خونریزی اشاره کرد.

برای عمل کیسه صفرا و برداشت سنگ‌ های موجود در این عضو حتماً باید به مراکزی مراجعه کنید که تجهیزات کامل نوین را در اختیار داشته تا متخصصان بتوانند با تبحر زیاد این عمل را انجام دهند، در غیر این صورت بروز عفونت و حتی نشت صفرا و خونریزی‌ های پیوسته از عضوی که مورد عمل قرار گرفته دور از انتظار نبوده و همین مسائل هر چند کوچک و جزئی بسیار خطرناک هستند.

از طرف دیگر می‌ توان از عوارض شایع عمل کیسه صفرا به خطرات ناشی از داروهای بیهوشی اشاره کرد، برای برداشتن سنگ از کیسه صفرا فردی که تحت جراحی قرار می‌ گیرد باید داروی بیهوشی دریافت کرده که این مسئله برای آنها کمی خطرناک خواهد بود.

در مواردی نادر افراد ضمن دریافت داروی بیهوشی مشکلاتی مانند لخته شدن خون و حتی ذات الریه را تجربه می‌ کنند، پس باید این عمل در شرایطی کاملاً ایمن انجام شود تا مبادا عوارض ناشی از آن متوجه فرد شود.

کار کیسه صفرا چیست؟

کار کیسه صفرا چیست

کار کیسه صفرا چیست

وظیفه کیسه صفرا، مسئولیت ذخیره صفرا یا زردآب را بر عهده دارد و به بدن کمک می‌کند تا چربی‌هایی را که مصرف کرده‌ایم، هضم کند.

کیسه صفرا عامل تولید صفرا نیست. در واقع، هنگامی که غذا می‌خوریم، کبد، صفرا تولید کرده و آن را از طریق لوله صفرا به روده باریک منتقل می‌کند. اگر روده باریک کار خود را به‌خوبی انجام دهد، بخش عمده صفرا به کیسه صفرا منتقل شده و در آن ذخیره می‌شود.

اگر غذای پر چرب بخوریم، کیسه صفرا، زردآب را به روده باریک خواهد فرستاد تا با غذایی که هنوز به‌طور کامل هضم نشده است، ترکیب شود.

صفرا، به هضم چربی کمک می‌کند اما وجود خود کیسه صفرا الزامی نیست. برداشتن کیسه صفرا پیامد منفی جدی برای سلامت فرد ندارد اما ممکن است به بروز اسهال و هضم ناقص چربی منجر شود.

کیسه صفرا چه علائمی دارد؟

برای درک علائم سنگ کیسه صفرا باید به بررسی ریشه‌ های این علامت با توجه به تنوع مشکلات ایجاد شده توسط سنگ کیسه صفرا پرداخته شود. در ادامه ریشه ها و علایم کیسه صفرا عبارتند از:

 • صفرای حاوی کلسترول بیش از حد است.

به طور معمول، صفرا حاوی مواد شیمیایی کافی برای حل کردن کلسترول دفع شده توسط کبد است.

اما اگر کبد شما بیش از مقداری که صفرا می تواند حل کند، کلسترول دفع کند، کلسترول اضافی ممکن است به کریستال و در نهایت به سنگ تبدیل شود.

این امر مخصوصاً بعد از مصرف غذا های پرچرب و سنگین بیش از پیش خود را نشان می دهد. چرا که معمولاً حدود ۲ تا ۳ ساعت بعد از مصرف غذا های حجیم و پرچرب، درد به صورت متناوب در ناحیه فوقانی و راست شکم تا پشت و بین کتف ها احساس می شود.

 • صفرا حاوی بیلی روبین بیش از حد است.

بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که وقتی بدن شما گلبول های قرمز را تجزیه می کند، تولید می شود. برخی شرایط باعث می شود کبد شما بیش از حد بیلی روبین تولید کند، از جمله سیروز کبدی، عفونت مجاری صفراوی و برخی اختلالات خونی. ماده بیلی روبین اضافی باعث تشکیل سنگ کیسه صفرا می شود.

 • کیسه صفرا به درستی تخلیه نمی شود.

اگر کیسه صفرا به طور کامل یا اغلب به اندازه کافی تخلیه نشود، ممکن است صفرا بسیار غلیظ شود و به تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک کند.

در این حالت سنگ کیسه صفرا باعث عدم تخلیه  شده و موجبات التهاب کیسه صفرا را فراهم می آورد که بیمار در این حالت ممکن است دردی مداوم و شدید و البته بدون وقفه را تا حتی 24 ساعت را تجربه کند.

در این صورت وضعیت بیمار کاملاً اورژانسی بوده و به عمل فوری نیاز دارد. در ادامه علاوه بر موارد یاد شده، سایر علائمی که نشان از ابتلا به سنگ کیسه صفرا دارد عبارتند از :

 • حالت تهوع یا استفراغ

بیماری مزمن کیسه صفرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند رفلکس اسید و گاز شود.

 • تب یا لرز

این ممکن است نشانه عفونت باشد و باید فورا درمان شود.

 • اسهال

اسهال مزمن بیش از چهار بار مدفوع در روز به مدت حداقل 3 ماه اتفاق می افتد.

 • زردی

رنگ زرد پوست، ممکن است نشانه بلوک یا سنگ در مجرای صفراوی مشترک باشد.

 • ناهنجاری مدفوع

مدفوع با رنگ روشن تر نشانه احتمالی بلوک مجرای صفراوی مشترک است.

 • ادرار تغییر رنگ داده

ادرار تیره نشانه بالقوه بلوک مجرای صفراوی مشترک است.

علائم پر شدن کیسه صفرا چیست؟

 حال با شناسایی علائم مربوط به وجود سنگ کیسه صفرا،  نوبت به بررسی این پرسش می رسد که اصولاً پر شدن کیسه صفرا چگونه اتفاق افتاده و چه علائمی دارد.

در ابتدای امر باید به این نکته اشاره کرد که کیسه صفرا به دو صورت توسط سنگ پر می شود. اولین مورد به تشکیل یک سنگ واحد بزرگ باز می گردد که  که گاها ممکن است اندازه آن تا حدود 3 سانتی متر نیز برسد. در حالت دوم کیسه صفرا ممکن است توسط سنگ های ریز متعدد پر شود.

در این وضعیت بدون توجه به اینکه یک سنگ واحد یا تعدادی سنگریزه موجبات مسدود شدن کیسه را فراهم کنند، صفرا از کیسه خارج نشده و در نتیجه جمع شدن صفرا درون کیسه، عفونت پدیدار می شود.

همچنین علاوه بر این عارضه پر شدن کیسه صفرا می تواند باعث مرگ بافت کیسه صفرا (گانگرن) شود.

این عارضه شایع ترین نقیصه به ویژه در میان افراد مسن، کسانی که منتظر درمان هستند و افراد مبتلا به دیابت، است. این امر می تواند منجر به پارگی در کیسه صفرا شود یا ممکن است باعث ترکیدن کیسه صفرا شود.

پس پارگی کیسه صفرا نیز ممکن است ناشی از تورم کیسه صفرا، عفونت یا مرگ بافت باشد.

علائم سنگ کیسه صفرا در زنان

آمار  های جهانی نشان می ‌دهد که میزان ابتلای زنان به سنگ کیسه صفرا نسبت به مردان دو تا سه برابر بیشتر است.

مخصوصاً زنان باردار بیشتر از سایر گروه ها در معرض خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند.

این امر نیز مستقیماً به میزان و نوع ترشح هورمون های زنانگی در دوران بارداری مربوط است که در نتیجه خطر ابتلا به عارضه فوق را افزایش می دهد.

در خصوص علائم ابتلا به سنگ کیسه صفرا در زنان نیز باید به این نکته اشاره کرد که تفاوت چندانی میان مردان و زنان در این مورد وجود ندارد، و همچون موارد قبل چنانچه یک خانم به سنگ کیسه صفرا مبتلا شود در معرض عوارض یاد شده در قسمت های قبل نیز است.

عوارض برداشتن سنگ کیسه صفرا در زنان

 همچون موارد یاد شده در بخش‌های گذشته، عوارض برداشتن سنگ کیسه صفرا در زنان نیز مشابه مردان است.

بنابراین زنانی که بخواهند عمل جراحی سنگ کیسه صفرا داشته باشند باید کیسه صفرا را نیز از بدن خود خارج کنند، که باز هم با توجه به مکانیزم یکسان کیسه صفرا در زنان و مردان نمی توان عارضه خاصی را برای زنان بعد از برداشتن سنگ کیسه صفرا و خارج کردن کیسه از بدن متصور شد.

اگر کیسه صفرا داشته باشیم چه باید کرد؟

از جمله شایع ترین علائم سنگ کیسه صفرا مربوط است به درد در ناحیه مرکزی یا فوقانی راست شکم که معمولا به سمت پشت یا بین دو کتف احساس دردی نمایان شده و حالت تیر کشیدن به بیمار مبتلا به سنگ کیسه صفرا دست می دهد.

در صورت مشاهده شدن هر یک علائم یا علائمی که اشاره شد باید با مراجعه به پزشک خانواده یا پزشک عمومی شروع کنید.

اگر پزشک تشخیص دهد که شما مشکوک به سنگ کیسه صفرا هستید، این توصیه وجود دارد که برای انجام آزمایش سونوگرافی و دیگر اقدامات تشخیصی اقدام کنید.

از آنجایی که قرار ملاقات ها می توانند مختصر باشند، و از آنجا که اغلب اطلاعات زیادی برای پوشش دادن وجود دارد، ایده خوبی است که به خوبی برای مشورت با پزشک آماده باشید.

اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا آماده شوید، و اینکه از پزشک خود چه انتظاری دارید، عبارتنداز:

آنچه شما می توانید انجام دهید:

 • از هرگونه محدودیت قبل از ملاقات با پزشک مطلع باشید. حتماً از قبل بپرسید که آیا کاری وجود دارد که باید انجام دهید، مثلاً رژیم غذایی خود را محدود کنید.
 • هر علائمی را که تجربه می کنید، از جمله علائمی که ممکن است به دلیل تعیین وقت ملاقات نامرتبط به نظر برسد، با پزشک در میان بگذارید.
 • اطلاعات شخصی کلیدی، از جمله استرس های عمده یا تغییرات اخیر زندگی را با دکتر مطرح کنید.
 • فهرستی از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید، ارائه کنید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوست را با خود همراه کنید. گاهی اوقات درک تمام اطلاعات ارائه شده در یک قرار با پزشک دشوار است. همراه شما ممکن است مواردی را که احتمالا از قلم انداخته اید یا فراموش کرده اید را یادآوری کند.

سوالات خود را برای پرسیدن از دکتر یادداشت کنید

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سوالات به شما کمک می کند تا از قرار ملاقات خود نهایت استفاده را ببرید. در مورد سنگ کیسه صفرا، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • آیا سنگ کیسه صفرا دلیل احتمالی درد شکم من است؟
 • آیا این احتمال وجود دارد که علائم من به دلیل چیزی غیر از سنگ کیسه صفرا باشد؟
 • به چه نوع آزمایشاتی نیاز دارم؟
 • آیا این احتمال وجود دارد که سنگ های صفراوی من بدون درمان از بین بروند؟
 • آیا نیاز به جراحی برداشتن کیسه صفرا دارم؟
 • خطرات جراحی چیست؟
 • چه مدت طول می کشد تا پس از جراحی کیسه صفرا بهبودی حاصل شود؟
 • آیا گزینه های درمانی دیگری برای سنگ کیسه صفرا وجود دارد؟
 • آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟ هزینه آن چقدر است و آیا بیمه من آن را پوشش می دهد؟
 • من این شرایط بهداشتی دیگر را دارم. چگونه باید شرایط بیماری خود را مدیریت کنم؟

همچنین پزشک شما ممکن است بپرسد:

 • اولین بار چه زمانی علائم را تجربه کردید؟
 • آیا علائم شما مربوط به غذا خوردن است؟
 • آیا تا به حال علائم شما شامل تب بوده است؟
 • آیا علائم شما مداوم بوده یا گاه به گاه؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟
 • علائم شما چقدر طول می کشد؟
 • به نظر می رسد چه چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • به نظر می رسد چه چیزی علائم شما را بدتر می کند؟

بعد از اینکه پزشک تشخیص داد که فرد، مشکوک به ابتلا به سنگ کیسه صفرا است تعدادی آزمایش ها و روش های تشخیصی را برای انجام نسخه می کند. آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص سنگ کیسه صفرا و عوارض سنگ کیسه صفرا عبارتند از:

 • سونوگرافی شکم

این آزمایش رایج ترین آزمایشی است که برای بررسی علائم سنگ کیسه صفرا استفاده می شود. سونوگرافی شکم شامل حرکت دادن یک دستگاه (ترانسدیوسر) به جلو و عقب در ناحیه شکمی است.

مبدل سیگنال هایی را به کامپیوتر می فرستد که تصاویری را ایجاد می کند که ساختارهای شکم شما را نشان می دهد.

 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)

این روش می ‌تواند به شناسایی سنگ ‌های کوچک‌ تری که ممکن است در سونوگرافی شکم نادیده گرفته شوند، کمک کند.

در طول EUS، پزشک یک لوله نازک و انعطاف پذیر (اندوسکوپ) را از دهان و از طریق دستگاه گوارش شما عبور می دهد. یک دستگاه سونوگرافی کوچک (مبدل) در لوله، امواج صوتی تولید می کند که تصویر دقیقی از بافت اطراف ایجاد می کند.

 • سایر آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات اضافی ممکن است شامل کوله سیستوگرافی دهانی، اسکن اسید ایمینودی استیک کبدی (HIDA)، توموگرافی کامپیوتری (CT)، کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRCP) یا کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) باشد.

سنگ های کیسه صفرا کشف شده با استفاده از ERCP را می توان در طول این روش حذف کرد.

 • آزمایش خون

آزمایش خون ممکن است عفونت، یرقان، پانکراتیت یا سایر عوارض ناشی از سنگ کیسه صفرا را نشان دهد.

اگر غذای پر چرب بخوریم، کیسه صفرا، زردآب را به روده باریک خواهد فرستاد تا با غذایی که هنوز به‌طور کامل هضم نشده است، ترکیب شود.

صفرا، به هضم چربی کمک می‌کند اما وجود خود کیسه صفرا الزامی نیست. برداشتن کیسه صفرا پیامد منفی جدی برای سلامت فرد ندارد اما ممکن است به بروز اسهال و هضم ناقص چربی منجر شود.

عمل کیسه صفرا چقدر طول می کشد؟

عمل کیسه صفرا چقد طول میکشد

عمل کیسه صفرا چقد طول میکشد

اکثر افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا که علائمی بروز نمی دهند و در نتیجه هرگز نیاز به درمان نخواهند داشت.

پزشک شما بر اساس علائم و نتایج آزمایش های تشخیصی تعیین می کند که نحوه درمان سنگ کیسه صفرا چگونه است.

پس توجه به این نکته ضروری است که همه افرادی که سنگ کیسه صفرا دارند نیاز به جراحی برای برداشتن کیسه صفرا ندارند. در نهایت پزشک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما و علائم شما بهترین است.

همچنین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که مراقب علائم عوارض سنگ کیسه صفرا، مانند تشدید درد در سمت راست بالای شکم باشید. در ادامه گزینه های جراحی برای درمان سنگ کیسه صفرا عبارتند از:

 • جراحی برای برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی)

پزشک معالج امکان دارد جراحی را برای حذف کیسه صفرا پیشنهاد کند. زیرا سنگ های صفراوی اغلب عود می کنند.

هنگامی که کیسه صفرا شما برداشته می شود، صفرا به جای اینکه در کیسه صفرا ذخیره شود، مستقیماً از کبد به روده کوچک شما جاری می شود.

برای زنده ماندن نیازی به کیسه صفرا ندارید و برداشتن کیسه صفرا بر توانایی شما در هضم غذا تأثیر نمی گذارد، اما می تواند باعث اسهال شود که معمولاً موقتی است.

پس اگر درد کیسه صفرا و علائم دیگر دارید، ممکن است برای برداشتن کیسه صفرا به جراحی نیاز داشته باشید که عمل جراحی کوله سیستکتومی نامیده می شود.

در ابتدا به شما بیهوشی تزریق می شود، بنابراین در طول جراحی در خواب خواهید بود و دردی احساس نمی کنید. در طی جراحی سنتی، کیسه صفرا از طریق یک برش به طول 5 تا 8 اینچ (برش) در شکم شما برداشته می شود. به این نوع عمل جراحی کوله سیستکتومی باز اطلاق می شود.

 • جراحی کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی

روش رایج‌ تر برای برداشتن کیسه صفرا کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی نامیده می‌شود. در طی این جراحی 3 تا 4 برش کوچک در شکم شما ایجاد می شود.

سپس ابزارها از طریق برش ها وارد می شوند. جراح از این ابزار برای مشاهده کیسه صفرا و برداشتن آن استفاده می کند.

گفتنی است که یکی از ابزارهای مورد استفاده لاپاراسکوپ نام دارد. این ابزار یک لوله کوچک و نازک با دوربین و نور در نوک آن است.

دوربین برای دیدن درون بدن شما استفاده می شود. دوربین کیسه صفرا را روی صفحه تلویزیون نشان می دهد. این به پزشک اجازه می دهد تا کیسه صفرا را در حین برداشتن آن ببیند.

پزشک شما این کار را با استفاده از ابزارهایی که در برش های دیگر قرار داده شده است انجام می دهد. سپس کیسه صفرا از طریق یکی از شکاف ها از بدن خارج می شود.

پس از برداشتن کیسه صفرا، پزشک تمام مجاری صفراوی را می بندد. او برش ها را با بخیه، منگنه یا چسب می بندد. این راه درمانی ممکن است 1 تا 2 ساعت زمان ببرد. اکثر افراد در همان روز یا روز بعد از جراحی به خانه می روند.

البته توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که شکم از قبل جراحی‌هایی به خود دیده باشد یا  دچار سایر چسبندگی ها باشد، بیمار را به مدت زمان 1 تا 2 ساعت در اتاق عمل نگه میدارد.

چرا که در شرایط عادی عمل جراحی سنگ کیسه صفرا جزء عمل های مینور و کوتاه‌مدت تلقی شده و در صورتی که فرد در عادی ترین شرایط ممکن باشد و هیچ گونه عمل جراحی قبلی را تجربه نکرده باشد نهایتاً 30 تا 45 دقیقه عمل جراحی سنگ کیسه صفرا به طول می انجامد.

درد کیسه صفرا کجاست؟

اگر مشکلی برای کیسه صفرا به وجود بیاید، ممکن است دچار درد شکم ملایم تا شدید شویم. درد کیسه صفرا اغلب 30 دقیقه تا 3 ساعت به طول می‌انجامد.

برخی اوقات، ممکن است کیسه صفرا مشکل داشته باشد اما فرد هیچ دردی حس نکند. بنابراین علائم درد کیسه صفرا به دلیل آن بستگی دارد.

همانطور که گفته شد دردی که در ناحیه کیسه صفرا اتفاق می‌ افتد نسبت به مشکل و عارضه پیش آمده متفاوت خواهد بود.

اما مسئله قابل توجه این است که اگر در ناحیه‌ ای که کیسه صفرا قرار می‌ گیرد دردهای شدید و پیوسته را تجربه می‌ کنید و این دردها به شانه راست و گاهاً به کمر کشیده میشود به احتمال زیاد از نشانه‌ های یک آسیب جسمانی بزرگ می باشد که فرد موظف است حتماً سلامت کیسه صفرا را در چنین موقعیتی مورد ارزیابی قرار دهد.

از طرف دیگر متخصصان دردهایی را که پس از خوردن غذا اتفاق می‌ افتد هم مربوط به بیماری های کیسه صفرا دانسته و معمولاً پس از مصرف انواع خوراکی‌ های چرب این دردها بیش از هر زمان دیگری احساس میشود و می‌ تواند این مشکلات را به کیسه صفرا ربط داده که باید حتماً اقدامات لازم جهت بررسی عامل درد انجام پذیرد.

متخصصان هرگونه دردهای تیز و کوبنده را در ناحیه کیسه صفرا نشانه خطرناکی از بیماری‌ های صفرا دانسته و معتقدند که اگر به طور پیوسته با حالت تهوع و احساس پری در شکم مواجه هستید باید برای بررسی کیسه صفرا به پزشک مراجعه نمایید.

اما گاهاً برخی از افراد زمانی که نفس عمیق می‌ کشند دردهای بسیار شدیدی را در ناحیه شکم تجربه می‌ کنند، اگر این دردها آنقدر تیز و کوبنده باشند که باعث احساس ناخوشایند در افراد شوند باید نسبت به بیماری‌ های مربوط به کیسه صفرا کمی محتاط‌ تر باشید و بررسی‌ های تکمیلی‌ تر را انجام دهید.

سنگ کیسه صفرا

اگر علائمی مانند احساس تهوع، بی‌اشتهایی، خستگی، کاهش وزن، پوست و چشم زرد، تب و لرز، خارش، عرق شبانه، ادرار تیره یا مدفوع چرب داشته باشید، به احتمال زیاد دلیل درد شما وجود سنگ کیسه صفرا است.

سنگ کیسه صفرا یک توده‌ جامد از جنس کلسترول یا رنگ‌دانه است و اندازه‌های مختلفی دارد. دلیل شکل‌گیری سنگ کیسه صفرا، افزایش سطح چربی و تبدیل آن به کریستال توسط صفرا است.

این کریستال‌ها در طول زمان ترکیب شده و جریان ورود صفرا به کیسه یا روده باریک را مسدود می‌کنند. درد ناشی از سنگ کیسه صفرا ناگهان اتفاق می‌افتد و به‌سرعت در بالای سمت راست شکم تشدید می‌شود.

همچنین ممکن است سنگ کیسه صفرا مانع از انتقال صفرا از کیسه به روده باریک شود و بنابراین، صفرا به کیسه بازگردد. این وضعیت، التهاب کیسه صفرا را به وجود می‌آورد و درد ناشی از آن در پشت قفسه سینه و پشت بازوی راست احساس می‌شود. این روند در بلندمدت به الهتاب پانکراس می‌انجامد.

پولیپ کیسه صفرا

اگر علائم کیسه صفرا به‌صورت تهوع و استفراغ به‌ همراه درد مزمن و دوره‌ای در سمت راست بالای شکم بروز یابد، دلیل آن احتمالا پولیپ است.

سابقه خانوادگی، عامل خطر پولیپ کیسه صفرا تلقی می‌شود چرا که جنسیت، سن و وزن بدن، تأثیری در ایجاد پولیپ ندارند.

پولیپ کیسه صفرا در قالب یک توده در جداره داخلی صفرا رشد می‌کند و به احتمال 95 درصد سرطان‌زا نیست. اندازه پولیپ امکان پیش‌بینی بدخیم یا خوش‌خیم بودن آن را فراهم می‌سازد.

پولیپ‌های کوچک با قطر کمتر از 1.5 سانتی‌متر سرطان‌زا نیستند و به درمان نیاز ندارند. البته ممکن است دکتر معاینه منظم را برای رصد تغییرات در اندازه پولیپ تجویز کند. معاینه پولیپ کیسه صفرا اغلب با استفاده از سونوگرافی شکم یا آندوسکوپی شکم انجام می‌گیرد.

اگر قطر پولیپ کیسه صفرا بزرگ‌تر از 1.5 سانتی‌متر باشد، احتمال بروز سرطان در درازمدت وجود دارد. اگر قطر پولیپ به 2 سانتی‌متر برسد خطر سرطان را افزایش داده و عمل کیسه صفرا (کوله سیستکتومی) را ضروری خواهد ساخت.

روش‌های تشخیص مشکل کیسه صفرا

دکتر سوال‌هایی درباره علائم کیسه صفرا خواهد پرسید و معاینه فیزیکی انجام خواهد داد تا محل دقیق درد را مشخص کند.

اگر دکتر گمان کند که دلیل درد کیسه صفرا سنگ کیسه صفرا است، یکی از این سه آزمایش رایج را انجام خواهد داد:

1- آزمایش خون: در این نوع آزمایش، افزایش سطح بیلی روبین (سرخ زهره) و سطح آنزیم پانکراس یا کبد که علائم اصلی انسداد لوله صفرا به شمار می‌روند، شناسایی می‌شوند؛

2- اولتراسونوگرافی شکم: این نوع آزمایش، از موج‌های صوتی برای تصویربرداری از کیسه صفرا و نواحی اطراف آن استفاده می‌کند تا وجود سنگ را تأیید یا رد کند؛

3- سی تی اسکن شکم: در این آزمایش، پرتو به کیسه صفرا و لوله‌های آن تابانده می‌شود تا تصویری از آنها به دست آید.

پولیپ کیسه صفرا معمولا هنگامی کشف می‌شود که دکتر برای دلایل دیگری کیسه صفرا و لوله‌های آن را معانیه می‌کند.

اگر پولیپ علائم داشته باشد، می‌توان از اولتراسونوگرافی شکم برای تشخیص آن استفاده کرد.

تشخیص سرطان کیسه صفرا تنها زمانی امکان‌پذیر است که آثار آن از کیسه صفرا فراتر رفته باشند. اگر دکتر نسبت به وجود سرطان مشوک شود، از آزمایش خون، تصویربرداری، معاینه فیزیکی و بررسی سوابق علائم کیسه صفرا استفاده خواهد کرد.

در صورتی که وجود سرطان کیسه صفرا تأیید شود، آزمایش‌های بیشتری برای تعیین مرحله پیشرفت سرطان انجام خواهند گرفت.

عفونت کیسه صفرا چه علائمی دارد؟

بروز عفونت در کیسه صفرا همواره با درد در ناحیه فوقانی و سمت راست شکم در ارتباط بوده و در صورتی که پزشک  ناحیه مورد نظر را لمس کند درد به صورت موضعی احساس می شود.

به علاوه بروز برخی از عارضه های عمومی نظیر تب و لرز نیز می‌ تواند نشانه بروز عفونت در کیسه صفرا بر اثر سنگ باشد. همچنین در برخی از موارد مشاهده می شود که بیماران بر اثر عفونت کیسه صفرا به زردی چشم دچار می شوند.

بیماری‌ های مربوط به کیسه صفرا متعدد و مختلف است اما عفونت در این عضو حیاتی علائم و نشانه‌ هایی به همراه دارد که با شناخت آنها می‌ توانید از سلامت خود با دقت بیشتری محافظت کنید.

گاهاً بروز عفونت در بخش‌ های مختلف بدن با دردهای پیوسته یا مقطعی همراه است و اگر عفونت در کیسه صفرا رخ دهد بروز درد شدید در این ناحیه از شکم چندان دور از انتظار نخواهد بود.

اما طبق تحقیقات انجام شده بیماری‌ های مربوط به کیسه صفرا به ویژه بروز عفونت در این عضو نشانه‌ های یکسانی خواهد داشت که با توجه به وضعیت جسمانی افراد با شدت متفاوتی رخ می‌ دهد.

درد اولین و مهمترین نشانه از آسیب‌ های جسمانی است و معمولاً عفونت در کیسه صفرا با دردهای پیوسته در قسمت بالایی شکم همراه است.

ناگفته نماند که به واسطه عفونت در این عضو کاهش شدید اشتها و حالاتی مانند تهوع و استفراغ دور از انتظار نبوده و معمولاً این افراد تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد را تجربه می‌ کنند.

همچنین باید بدانید که عفونت کیسه صفرا با حالات جسمانی خاصی مانند کسالت یا خستگی‌ های دائمی همراه است، البته درد در شانه سمت راست و همچنین درد کمر به ویژه در قسمت‌ های بالایی آن مربوط به عفونت کیسه صفرا میشود و اگر ضربان قلب بیش از حد طبیعی تند شود هم ممکن است از نشانه‌ های عفونت در این عضو مهم باشد.

آیا عمل کیسه صفرا خطرناک است؟

عمل کیسه صفرا خطر ناک است

عمل کیسه صفرا خطر ناک است

برداشتن کیسه صفرا یک عمل بی خطر در نظر گرفته می شود و عوارضی نادر دارد. با این حال، هر عمل جراحی خطراتی را به همراه دارد.

قبل از انجام عمل، پزشک معاینه فیزیکی کامل و سابقه پزشکی را برای به حداقل رساندن این خطرات انجام می دهد. خطرات برداشتن کیسه صفرا باز عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به بیهوشی یا سایر داروها
 • خون ریزی بیش از حد
 • لخته شدن خون
 • آسیب به عروق خونی
 • مشکلات قلبی، مانند ضربان قلب سریع، حمله قلبی یا نارسایی قلبی
 • عفونت
 • آسیب به مجاری صفراوی یا روده کوچک
 • پانکراتیت

البته توجه به این نکته کاملاً ضروری است که اگر عمل جراحی کیسه صفرا توسط یک پزشک فوق تخصص انجام شود، خطر ابتلا به عوارض فوق به زیر یک درصد و نزدیک صفر می رسد.

به همین دلیل در صورتی که بیمار واجد شرایط انجام عمل کیسه صفرا باشد، جراح فوق تخصص این عمل را به عنوان یک جراحی ایمن به وی معرفی می کند.

درمان کیسه صفرا

اگر درد کیسه صفرا مزمن نباشد از مسکن برای کاهش آثار آن استفاده خواهد شد. همچنین بسیاری از افرادی که تنها یک یا دو بار درد ناشی از سنگ کیسه صفرا را تجربه می‌کنند، نیازی به درمان پزشکی ندارند.

قرقره کردن نمک صفرا روش دیگری برای رفع علائم جزئی کیسه صفرا به شمار می‌رود.

اما اگر درد ناشی از سنگ کیسه صفرا یا پولیپ کیسه صفرا مزمن و شدید باشد، یکی از روش‌های زیر برای درمان کیسه صفرا تجویز خواهد شد:

1- مصرف داروی اورسودیول برای تحلیل کلسترول در سنگ کیسه صفرا؛

2- مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت کیسه صفرا در نتیجه انسداد لوله صفرا؛

3- عمل کیسه صفرا به‌ عنوان یک روش درمان قطعی برای انواع درد کیسه صفرا که رایج‌ترین نوع آن، عمل لاپاراسکوپی است و در آن، کیسه صفرا به‌طور کامل برداشته می‌شود؛

4- کیموتراپی و پرتودرمانی برای درمان سرطان کیسه صفرا و پیش‌گیری از عدم بازگشت سرطان؛

5- لیتوتریپسی یا سنگ‌شکنی پزشکی که با ارسال امواج پرانرژی از دستگاه به دیواره شکم و شکستن سنگ کیسه صفرا همراه است.

 

عمل کیسه صفرا چه عوارضی دارد؟

 همان گونه که در بخش قبل اشاره شد عمل کیسه صفرا جزء جراحی های کم خطر و ایمن طبقه بندی شده اما به هرحال عوارضی همچون خطر خونریزی در محل انجام عمل یا خونریزی از ناحیه کبدی،  آسیب مجاری صفراوی اصلی و ایجاد توده های صفراوی بعد از عمل و در صورت بی احتیاطی پزشک ممکن است آسیب هایی به سایر ارگانهای مجاور کیسه صفرا  نظیر اثنا عشر و معده برسد.

در ادامه علاوه بر موارد فوق سایر عوارض احتمالی عمل کیسه صفرا عبارتند از :

 • مشکل در هضم چربی

امکان دارد بدن شما زمان نیاز داشته باشد تا با راه جدید هضم چربی سازگاری پیدا کند. داروهایی که در حین جراحی به شما داده شده نیز ممکن است باعث سوء هاضمه شود.

این امر معمولاً طولانی نیست، اما برخی از بیماران دچار عوارض جانبی طولانی ‌مدت می ‌شوند که معمولاً ناشی از نشت صفرا به سایر اندام ‌ها یا سنگ‌ های صفراوی است که در مجاری صفراوی باقی مانده‌اند.

 • اسهال و نفخ شکم

سوء هاضمه می تواند باعث اسهال یا نفخ شود که اغلب با چربی اضافی یا فیبر بسیار کم در رژیم غذایی بدتر می شود. نشت صفرا می تواند به معنای داشتن مقدار ناکافی صفرا در روده برای هضم چربی باشد که باعث شل شدن مدفوع می شود.

 • یبوست

اگرچه برداشتن کیسه صفرا بیمار معمولاً یبوست را کاهش می دهد، جراحی و بیهوشی مورد استفاده در طول عمل می تواند منجر به یبوست کوتاه مدت شود. کم آبی بدن نیز این پتانسیل را دارد که یبوست را تشدید کند.

 • آسیب روده

در حین برداشتن کیسه صفرا، این مشکل به ندرت اتفاق می افتد اما ممکن است جراح به روده آسیب برساند.

این عارضه ممکن است منجر به گرفتگی شود. مقداری درد پس از هر جراحی طبیعی است، اما اگر بیشتر از چند روز ادامه پیدا کرد یا به جای بهتر شدن بدتر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

 • زردی یا تب

سنگی که پس از جراحی برداشتن کیسه صفرا در مجرای صفراوی باقی می ‌ماند می ‌تواند باعث درد شدید یا یرقان شود که همان زرد شدن پوست است. انسداد کامل هم می تواند باعث عفونت شود.

عوارض برداشتن سنگ کیسه صفرا

یکی از مهم ترین پرسش هایی که توسط بیماران متقاضی انجام عمل یک کیسه صفرا مطرح می شود، این است که آیا انجام عمل فوق و برداشتن کیسه صفرا عارضه خاصی ایجاد می کند؟ پاسخ این سوال به نقش کیسه صفرا در بدن نهفته است.

بدین منظور باید خاطر نشان کرد که صفرا مورد نیاز برای هضم چربی ها از کبد ترشح می شود و کیسه صفرا صرفاً محل تجمع و تقلیل صفرا است.

از طرفی از بین بردن سنگ کیسه صفرا همچون سنگ کلیه نیست که با اشعه صورت بگیرد، بلکه باید سنگ و کیسه را هر دو با هم از بدن خارج کرد.

پس با توجه به این دو گزاره باید گفت که برداشتن کیسه صفرا عارضه خاصی را ایجاد نمی کند.

بلکه تنها مشکل قابل پیش بینی این است که بدن در چند روز اول بعد از عمل ممکن است با مشکل ناشی از جذب چربی روبرو شود که بعد از بازه زمانی یاد شده به صورت خودکار خود را با شرایط جدید وفق داده و مستقیم صفرا از کبد به روده می ریزد. پس باید اذعان کرد که عارضه خاصی گریبان متقاضیان برداشتن سنگ کیسه صفرا نمی گیرد.

عوارض برداشتن کیسه صفرا در طولانی مدت هم یک شایعه بیشتر نیست.

آیا برداشتن سنگ کیسه صفرا باعث لاغری می شود؟

صفرا به هضم غذاهای چرب کمک می کند. برداشتن این اندام، کبد را از تولید صفرا برای هضم چربی‌ها باز نمی ‌دارد.

صفرا به جای اینکه در کیسه صفرا ذخیره شود، به طور مداوم از کبد مستقیما به دستگاه گوارش وارد می شود. گفتنی است که ارتباطی خاص بین رژیم غذایی و سنگ کیسه صفرا وجود دارد. چاقی و کاهش وزن سریع از عوامل خطر برای ایجاد سنگ کیسه صفرا هستند.

همچنین اگر رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده و کالری زیاد، اما فیبر کم داشته باشد، خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهد.

پس باید به این نکته توجه کرد که مصرف غذاهای پرچرب و سنگین و تجمع چربی و کلسترول که، چاقی نتیجه آن است می ‌تواند منجر به ابتلا به سنگ کیسه صفرا شود.

اما به طور کلی باید خاطر نشان کرد که هیچگونه ارتباط مستقیمی میان برداشتن کیسه صفرا و لاغری وجود ندارد و بیماران و متقاضیان انجام عمل جراحی فوق نباید انتظار خاصی را در باب کاهش وزن ناگهانی و یا چشمگیر بعد از انجام عمل فوق داشته باشند.

آیا بعد از عمل کیسه صفرا لاغر می شویم؟

پس از برداشتن کیسه صفرا، این احتمال وجود دارد که مقداری کاهش وزن را تجربه کنید. این امر ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

 • حذف غذاهای چرب

پس از جراحی، ممکن است تا زمانی که بدن خود را تنظیم کند، در هضم غذاهای چرب دچار مشکل شوید. به همین دلیل، جراح شما ممکن است به شما دستور دهد که از مصرف غذا های پر چرب و سرخ شده پرهیز کنید تا زمانی که بدن شما بهتر بتواند آن ها را مدیریت کند.

 • داشتن یک رژیم غذایی ملایم

در طول دوران نقاهت، ممکن است متوجه شوید که غذا های تند و غذا هایی که باعث ایجاد گاز می شوند می توانند منجر به ناراحتی های گوارشی شوند. این مشکل می تواند شما را از برخی از غذاهای مورد علاقه خود دور کند.

 • مصرف غذابا لقمه های کوچک

تا چند هفته پس از جراحی، ممکن است نتوانید مقدار زیادی غذا را در یک وعده بخورید. احتمالاً به شما توصیه می‌ شود که وعده ‌های غذایی کوچک‌ تر را بیشتر بخورید.

 • دوره بهبودی و ریکاوری

اگر جراحی سنتی به جای جراحی لاپاراسکوپی انجام داده اید، ممکن است درد، ناراحتی و زمان بهبودی طولانی تری بعد از جراحی تجربه کنید که همه این ها می تواند بر اشتهای شما تأثیر بگذارد.

 • ابتلا به اسهال

یکی از عوارض جانبی احتمالی جراحی کیسه صفرا، اسهال است. این مشکل باید پس از چند هفته بهبود یابد.

در دوران نقاهت، امکان دارد کالری کمتری نسبت به قبل از زمان جراحی دریافت کنید. اگر چنین است، احتمالاً حداقل به طور موقت وزن کم خواهید کرد.

اما در کنار توجه به موارد یاد شده باید به این نکته نیز دقت کرد که رابطه مستقیمی میان لاغری و از دست دادن وزن با عمل کیسه صفرا وجود ندارد و مطابق این گزاره متقاضیان انجام عمل جراحی فوق نباید انتظار از دست دادن سریع یا زیاد وزن در مدت زمان کوتاه را داشته باشند.

جراحی لاپاراسکوپیک کیسه صفرا با دکتر سعید شمس

دکتر سعید شمس به عنوان بهترین جراح کیسه صفرا در تهران و عضو جامعه بین‌المللی جراحان چاقی و باریتریک و جامعه جراحان ایران است.

وی از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ‌التحصیل شده است و بیش از 4000 عمل جراحی در بیمارستان‌های مختلف تهران انجام داده است.

دکتر شمس در زمینه‌های مختلف جراحی مانند عمل چاقی و روده‌ها، فوق تخصص دارد و عمل سنگ کیسه صفرا یکی دیگر از خدمات ایشان به شمار می‌رود.

دکتر شمس برای تشخیص و درمان درد کیسه صفرا از عمل لاپاروسکوپی استفاده می‌کند.

لاپاروسکوپ، یک ابزار مدرن برای مشاهده درون بدن است و از یک لوله نازک و بلند و یک دوربین پیشرفته در نوک آن تشکیل می‌شود.

در عمل لاپاروسکوپی، ابتدا برشی کوچک در دیواره شکم فرد ایجاد می‌شود و سپس ابزار لاپاروسکوپ از این مسیر وارد بدن می‌شود. دوربین، تصاویر درون بدن را به مانیتور ارسال می‌کند تا دکتر بدون نیاز به جراحی باز دلیل درد کیسه صفرا را تشخیص دهد.

البته لاپروسکوپی برای جراحی چاقی مانند عمل اسلیو معده، بای پس معده، مینی بای پس معده و سایر جراحی های که توسط دکتر شمس انجام می گیرد مانند فتق، طحال نیز به کار می‌رود.

پیشگیری از مشکلات کیسه صفرا

هیچ روش ثابت‌ شده‌ای برای پیشگیری از بروز درد کیسه صفرا وجود ندارد. درواقع دلیل عمده تشکیل سنگ کیسه صفرا سابقه خانوادگی است اما رعایت چند نکته می‌تواند به پیشگیری از مشکلات کیسه صفرا کمک کند:

1- صرف سه وعده غذایی سالم و متعادل در هر روز؛

2- حفظ وزن مناسب بدن؛

3- انجام ورزش به‌صورت منظم؛

4- پرهیز از نوشیدن مشروبات الکلی.

همچنین مدیریت سلامت فردی و کنترل مشکلات رایج مانند دیابت و کلسترول بالا، خطر بروز علائم کیسه صفرا را کاهش می‌دهد.

جمع بندی نهایی

با توجه به آنچه گذشت به نظر می رسد کلسترول نقش مهمی در شکل گیری سنگ کیسه صفرا ایفا می کند.

اگر سابقه خانوادگی سنگ کیسه صفرا دارید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف غذاهایی با محتوای چربی اشباع بالا را محدود کنید.

برخی از این غذاها عبارتند از: گوشت چرب مانند سوسیس، کیک و کلوچه، خامه، پنیرهای خاص و… از آنجایی که افراد مبتلا به چاقی بیشتر مستعد ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند، نگه داشتن وزن در محدوده متوسط ​​راه دیگری برای محدود کردن احتمال ابتلا به عارضه مورد بحث است.

همچنین این توصیه وجود دارد که حتماً رزومه و سابقه پزشک جراح مورد بررسی قرار گیرد تا با تکیه به تجربه وی ضریب خطا تا حد امکان کاهش یافته و احتمال ابتلاء به عوارض ناخواسته‌ای که ناشی از اشتباه پزشک است تا حد امکان به صفر برسد.

دریافت مشاوره تلفنی و متنی رایگان
برای دریافت مشاوره تلفنی، متنی یا رزرو آنلاین نوبت با ما در ارتباط باشید
90 دیدگاه
4 شهریور 1400
مژگان
سلام ببخشيد من سه ساله كه يك پوليپ ١٤ ميلي متري دارم كه توي اين سه سال تغييري نكرده ايا بايد حتما جراحي كنم
7 شهریور 1400
پریا
سلام مادر من صفراش ورم داره خیلی اذیت میشه وزنش ۱۱۰ کیلوعه دکترش گفت نمیتونه عمل کنه و دربیارش بهش دارو داده ایا با دارو خوب میشه؟؟
  چاقی و وزن بالا ممانعتی برای عمل نیست و اگر نیاز به عمل باشد باید انجام شود.
  9 مرداد 1402
  امین
  سلام جناب آقای دکتر شمس لطفا راهنمایی بفرمایید ..خانوم بنده سرطان کیسه صفرا دارد ..رشد و پیشرفت سرطان تهاجمی و سریع می باشد که در حدود ۶ ماه ۱۵ کیلو وزن کم کرده و در داخل کبد حدود ۱۰ سانتیمتر با سرطان درگیر شده ..جهت جراحی یک پزشک محترم گفتند جراحی نمی‌شود اول باید شیمی درمانی کرد تا از رشد و ادامه جلوگیری تا کوچک تر شود و بعد جراحی شود ولی یک جراح محترم دیگه گفتند بنده جراحی و کلیه قسمتها را پاک سازی بعد از آن شیمی در مانی کنید ..به نظر جناب عالی کدام روش بهتر و مطمعن تر می باشد با تشکر
16 شهریور 1400
Zahra
سلام خسته نباشین من ۱۷ سالمه کیسه صفرام مشکل داره و داخل سونوگرافی نوشته کیسه صفرا با نمای multi septate وحاوی سپتاهای THINمتعدد عمدتا در ناحیه فوندوس و گردن و فاقد سنگ است به نظرتون نیاز به عمل یا دارو های جدی داره؟
18 شهریور 1400
ثنا
سلام مامان من 48 سالشونه و درد شدیدی در قسمت معده و پشت داره کلا علائم کیسه صفرا رو داره بنظرتون سونوگرافی بده یا دارو هایی که اینجا ذکر کردین رو مصرف کنه
  سلام اولین کار انجام سونوگرافی است. با تشکر
  9 مرداد 1402
  امین
  سلام جناب دکتر خانوم بنده ۴۲سال دارند و مدت ۸ ماه است که درد زیر شکم سمت راست داشتند اول فکر کردن درد معده هست ولی بعد از کاهش ۱۵ کیلو وزن با اسرار زیاد بودمشون دکتر که با سونوگرافی شکم و لگن دکتر متوجه توده در کبد شدند بعد از پیگیری و آزمایشات متعدد متوجه شدیم ایشون سرطان بد خیم کیسه صفرا دارند و بصورت تهاجمی و سریع رشد می‌کند عده داخل کبد ۱۰ سانتیمتر است برای جراحی یک دکتر گفتن قابل جراحی نیست و باید شیمی در مانی شود ولی یک دکتر دیگه به ما قول جراحی و برداشتن کیسه صفرا و نصف کبد را با سلامتی دادن ..نظر شما در این مورد چیست در صورت امکان عکسها را برایتان ارسال میکنم از لطف و محبت شما سپاسگزارم
20 شهریور 1400
نگین
سلام میخواستم بدونم که در عمل کیسه صفرا کشوری هستش که خود کیسه را در نیاورن و فقط سنگهای ان بیرون اوررده شود
28 شهریور 1400
سیماکمی
سلام مادر من در کیسه صفرا به تعداد متعددی سنگ با میانگین حجم ۴ میلی داره و تا حالا در سمت راست بدنش احساس درد نداشته آیا حتما باید عمل بشه؟؟
سلام خیر عمل کیسه صفرا ارتباطی با ایجاد سرطان در آینده ندارد.
30 شهریور 1400
حسين دباغ
چند بار با صرف غذاى كم دود شديد معده داشتم كه با عمل استغراغ عمدى دود بطور كامل تسكين پيدا كرد
30 شهریور 1400
حسين دباغ
چند بار با صرف غذاى كم درد شديد معده داشتم كه با عمل استغراغ عمدى درد بطور كامل تسكين پيدا كرد
30 شهریور 1400
ح دباغ
سنگ صفرا ١٥ ميليمتر در دهانه كيسه صفرا ايا نياز به
21 مهر 1400
ر.محمدی
سلام من یک سنگریزه به اندازه ۴/۵میلی در کیسه صفرا دارم حدود یک ماه است ک در قسمت معده و سمت چپ زیر سینه و پشتم درد دارم حس گیر کردن چیزی تو گلو و سنگیینی و پر بودن معده رو دارم حالت تهوع و استفراغم داشتم ولی با قرص پنتومید بهتر شدم اندوسکپی هم انجام دادم گفتن یکم سر معده شل شده ایا این دردهای من بخاطر سنگه و نیاز به عمل داره ؟ در قسمت راست هیچ دردی ندارم .مشکل قلبی هم نیست چک شده .
24 مهر 1400
سما
سلام وقت بخیر نزدیک به سه سال پیش صفرارو عمل کردم در آوردن ولی الان دردایی مثل همون موقع ها حس میکنم پشت قفسه سینه و زیر سینه سمت چپ ممکنه چیزی مونده باشه ؟!
25 مهر 1400
فاطمه
سلام من سه ماه پيش كوله سيستكتومي شدم الان وقتي به سمت راست ميخوابم احساس درد و سنگيني دارم بخصوص شبها در خواب علتش چي ميتونه باسه؟
1 آبان 1400
عبدالله
مشاوره در زمینه کیسه صفرا
1 آبان 1400
عبدالله
سلام جناب دکتر شمس. داداشی دارم ۶۷ سالشه و حدود ۱.۵ سال پیش مشکل روده ای داشت که با جراحی مرتفع شد و برای ترمیم داخلی بدن کیسه ای بهش وصل شد و بعدا پس از طی مراحلی گفتند ایشان توده ای در کبد دارند که باید شیمی در مانی بشود . علی رغم اینکه ایشان هیچگونه علائم بیماری کبد را ندارند و دارای انرژی خوب و پوست شاداب و عدم درد هستند . اخیرا زردی گرفتند و با توجه به اینکه شیمی درمانی می‌شدند. به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و پزشک معالج اظهار داشتند زردی ایشان به خاطر تنگ شدن مجاری کیسه صفرا هست . لذا مدتی لوله ای به بدن ایشان بابت تخلیه فضولات کیسه صفرا وصل کردند و بعد سه ماه اقدام به جمع آوری کیسه نمودند . بعد یک هفته مجددا حالشون بد شد و نشانه های تب و لرز و بی اشتهایی و همچنین زردی به سراغشان آمد . لذا استدعا دارم بفرمائید بهترین راهکار چیست و بهترین پیشنهاد شما به شرط حضور خدمت شما چیست ؟علائم ایشان زردی و عفونت در بدن که فعلا با آنتی‌بیوتیک در بیمارستان هستند .
  سلام وقت بخیر ممنون از اینکه وقت گذاشتین و مقاله ما رو مطالعه کردید و سوالتون رو پرسیدین. دوست عزیز بیمار شما التهاب مجاری صفراوی دارند و نیاز به اقدامات جراحی اورژانسی دارند بهترین کار ادامه‌ روند درمانی در شهر خودتان است. با تشکر
4 آبان 1400
راضیه
سلام برادر بنده یک ماه پیش کرونا گرفتن وبعد از ردن سرم کرونا متوجه بالا رفتن انزیمش شدن که به بالای۵۰۰ رسیده بود دوبار بیمارستان سونو کرد چیزی نبود بعد دولاره رفت ازمایش وسونو که انزیماش تا۸۰ پایین امده بود ولی بیلی روبینش۰/۳۶شده بودود سونو یک توده اهکی به احتمال هیدراتیک به اندازه۱۳ باشه رویت شده بود ازمایش هپاتیت اجام شده منفی بود البته ازمایش هپاتیت غیر ویروسی هنوز جوابش نیومده.بعد دوباره رفته سونو که اون توده اهکی رویت نشده به جاش پولیت کلوسترولی در کیسه صفرا به اندازه۳ رویت شده.ایا بالا بودن انزیم وبیلی روبین میتونه از پولیت باشه یا نه خطری داره
19 آبان 1400
ملیکا
سلام چرا میگن کیسه صفرا باعث پوکی استخوان و انعقاد خون میشه
6 آذر 1400
علی زرشکیان
سلام آقای دکتر مادرم درد شدید در سمت راست شکمش زیر دندهاش دارد و درد به پشتشم پاینتر کتف راستشم میزنه،مواقعی که میشینه درد کم میشه ولی وقتی سرپا وایساده دردش بیشتر میشه شبا تو پشتش عرق میکنه احساس لرز داره سونوگرافی انجام داده ولی سنگ دیده نشده یه پولیپ به اندازه ۷ میلی متردیده شده، اما دکتر بهش گفته مایه کیسه صفرات غلیظ شده حالت تهو داره ولی استفراغ نداره خواستم ببینم نظر شما چیه
27 آذر 1400
مهساکاظمی
سلام وقتتون بخیر ببخشیدتقریبایه پنج ماه پیش سونوگرافی انجام دادم یه پلیپ صفرا به اندازه۳/۶mmمشاهده شدوالان که برای چکاپ دوباره سونوانجام دادم دوتاپلیپ صفرا مشاهده شده به اندازه۳/۵mmو۴mm ولی خداروشکرتوهردوسونوسنگ صفرامشاهده نشدبااین حال بایدجراحی صورت بگیره؟ واگه فعلانیازی به جراحی نیست بایدبرای چکاپ بعدی چندماه دیگه برای سونو مراجعه کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
30 بهمن 1400
پریا
سلام وقت بخیر.خسته نباشید.من ۳۳ساله هستم و خانم.رفتم سونوی شکم انجام دادم.که نوشته کیسه صفراکانتر کته میباشد.ممنون میشم راهنماییم کنید.باتشکر
17 فروردین 1401
فاطمه
سلام من بعد از مصرف داروهای هورمونی گیاهی و همینطور مصرف طولانی مدت دمنوشهای گرمیجات دچار تب و گرگرفتگی شدم . معمولا حرارت از وسط کمرم شروع شده و همه جای بدنم گر می گیره. نه میتونم غذای داغ بخورم نه جلوی اجاق بایستم و نه با اب گرم ظرف بشورم چون بشدت حرارت بدنم بالا میره و بیقرارم میکنه . میشه بگید مشکلم چی هست از شش ماه پیش اینطور شدم همون زمان سونو انجام دادم و فقط کبدم گرید ۱ شده بود ولی داغ بدنم خیلی وحشتناک میشه و پرخاشگرم کرده
[…] سنگ کیسه صفرا در 70 درصد موارد سبب بروز هیچ علامتی نمی شوند. در دیگر موارد، علائم ظاهر شده می توانند شامل موارد زیر باشنددرد در شکم و کمر، این درد معمولا متداول نبوده اما شدید می باشدافزایش درد شکم پس از مصرف غذا های چربیرقان (زردی)تب و درد مخصوصا در صورت عفونی شدن کیسه صفرا یا مجاری صفراوی […]
11 اردیبهشت 1401
فرامرز
سلام آقای دکتر من یک سنگ ۹ میلیمتری در کیسه صفرا و سه پولیپ ۳.۵ میلیمتری هم دارم سنگ به همراه پولیپ حتما باید عمل و کیسه خارج شود
11 اردیبهشت 1401
فرامرز
ببخشید در ضمن وزن نرمال ۸۲ کیلو هستم و نمیدونم چرا کبد چرب گرید دو هم دارم
  11 اردیبهشت 1401
  فرامرز
  سلام آقای دکتر من ۳۷ سالمه و وزن نرمال ۸۲ کیلو هستم و یک سنگ ۹ میلیمتری و سه پولیپ ۳.۵ میلیمتری در کیسه صفرا دارم و نمیدونم چرا کبد چرب گرید ۲ دارم آیا کبد چرب نتیجه استفاده مداوم از مولتی ویتامین ها و زینک پلاس است؟ و اینکه آیا سنگ بعلاوه ی پولیپ همزمان حتما باید عمل جراحی و کیسه صفرا خارج شود؟
27 خرداد 1401
..
سلام وقتتون بخیر من سمت راست شکمم زیر دنده ها احساس نبض میکنم ب مدت چند ثانیه.این اتفاق چندین بار در طول روز می افته. صفرا بالا هم دارم.علت این نبض چیه؟
3 مرداد 1401
فاطمه
دکتر چه زمانی سنگ کیسه صفرا باید عمل شود؟ من کیسه صفرا دارم ولی نمیدونم برای جراحی کی باید اقدام کنم؟
17 مرداد 1401
زهرا
سلام من پسرم 10 سالشه درد در ناحیه راست شک داره وقتی درد داره رنگش زرد میشه احساس خستگی هم میکنه یه بار هم سر این شکم درد بردم دکتر کلیه سونوگرافی هم انجام دادیم اما خداروشکر کلیه هاش سالم بود اما هنوز دل پیچه و درد بالای شکم داره و خوب نشده ممنون میشم راهنماییم کنید
11 مهر 1401
نیکو
سلام آقای دکتر وقتتون به خیر من سونو انجام دادم و گفتن سپتوم کیسه صفرا در ناحیه فوندانت الان سمت راست زیر دنده معمولا درد دارم به خصوص موقع نشستن ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
13 آبان 1401
محمد
سلام آقای دکتر، من یک سال قبل کیسه صفرا را برداشتم، اما هر از چندگاهی درد شدیدی مشابه زمانی که سنگ صفرام باعث درد میشد دارم، که تقریبا نیم ساعت طول میکشه، آنزیم های کبدی هم بالاست Alt=299 Ast=60 Alp=407 سونوی مجدد هیچ سنگی نشون نمیده در مجاری میشه راهنمایی بفرمایید
جراحی کیسه صفرا پیشگیری ندارد و هر زمان که مشکلی پیش آمد بر اساس آن اقدام لازم انجام میشود.
  18 اردیبهشت 1402
  سمانه
  سلام آقای دکتر کیسه صفرای بنده پر از سنگ های ریز هست و چند وقت یکبار درد شدیدی را تحمل میکنم البته حدود دو هفته ای میشه که متوجه شدم سنگ صفرا دارم در عین حال باردار هم هستم هفته ی هفتم امکان عمل وجود ندارد آیا با اصلاح تغذیه میشه مشکل برطرف کرد؟
13 بهمن 1401
هوتن
سلام جناب دکتر کسی که زخم معده و کبد گرید 3 داره و عمل کیسه صفرا داشته باشه با وزن 110 و قد 173 کاندید عمل چاقی هست یا نه؟
26 بهمن 1401
فرهاد
سلام دکترجان بنده سونوگرافی کیسه صفراانجام دادم چندسنگ که بزرگترین آن ۱۵میل است دارم آیا باارسودیول میشه درمان کرد؟درضمن بدلیل دردشدیددوباربه بیمارستان مراجعه کردم مسکن زدندرفع شدازمایشات هم خوب بود
14 اسفند 1401
عبدالله
سلام دکتر من پولیپ ۷.۵ میلیمتری چسبیده به کیسه صفرادارم ایالازم است عمل جراحی کنم یانه اگرعمل جراحی کنم پلیپ یاتوده رابرمی دارن یابه طورکلی کیسه صفراراب می دارن خیلی ممنون اگرراهنمایم کنی
15 اردیبهشت 1402
کریمی
سلام دکتر بنده دو روز هست که دل درد شدید قسمت بالای شکم سمت راست حس میکنم سونوگرافی انجام دادم مشخص شد که سنگ کیسه صفرا دارم به حداکثر دیامتر ۲۰ م.م هست میخواستم بدونم مسکنی هست که فعلا آروم بشه دردش و اینکه حتما باید عمل کنم یا راه دیگه ای هم وجود داره برای دفع اش ممنون .
21 اردیبهشت 1402
هادی
سلام آقای دکتر بنده بیش از یک ماهی میشه که در ناحیه ruq یه دردی رو دارم که در سمت خلفش هم حس می‌کنم سونوگرافی شدم اسلاج صفراوی نشون داد به قطر ۷ میلی متر ایا درد من بخاطر این لحن صفراوی هس بعضاً دردش خیلی شدید میشه فقط موقع خواب دردی ندارم تو کل روز با این درد اذیت میشم اسهال و استفراغ ندارم ۲۲ سالمه داروی اورسوفار موثره یا باید جراحی بشم
22 اردیبهشت 1402
کنعانی
لطفا راهنمایی بفرمایید
22 اردیبهشت 1402
کنعانی
با سلام و عرض ادب در جواب سونوگرافی من نوشته شده یک استون به طول 16mmدر اومن کیسه صفرا رویت می شود
22 اردیبهشت 1402
کنعانی
CBD به دیامتر تقریبی 8mmرویت میشودکه در ناحیه دیستال به یک کانون اکو ژن به ابعد تقریبی10×9mmختم میگردد که بیشتر به نفع استون است. خواهشمندم نظرتان را بفرمایید سپاسگزارم
22 اردیبهشت 1402
کنعانی
البته یک استون به طول 16mmدر لون کیسه صفرا هم رویت شده اس
22 اردیبهشت 1402
کنعانی
با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر در جواب سونوگرافی من نوشته شده یک استون به طول 16mmدر لومن کیسه صفرا رویت میشود و CBDبه دیامترتقریبی 8mm رویت میشود که در ناحیه دیستال به یک کانون اکو ژن به ابعد تقریبی 10×9mm ختم میگردد که بیشتر به نفع استون است . لطفا نظرتان را بفرمایید . سپاسگزارم
23 خرداد 1402
سید داود
سلام پدر من ۸۴ سالشه قلب باز و فنر در قلب دارد و آسم هم دارد و فتق ناف هم دارد دکتر می‌گوید سن بالااست و نمی‌توان عمل کرد . درد هم می‌گیرد که مسکن میدهم باید چکار. کرد؟ ممنون
1 شهریور 1402
...
سلام 16 سالم هست سنگ صفرا دارم آزمایش های خون نرمانه توی جواب سونو نوشته چندین شنگ که ابعاد بزگترین 12mmهست سه چهار بار توی روز در حد چند ثانیه درد میگیره آیا نیاز به عمل داره
دیدگاهتان را بنویسید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

مشاوره رایگان 09331017878