ریزش مو بعد از عمل لاغری؛ علت تا روش های جلوگیری از آن
ریزش مو بعد از عمل لاغری

ریزش مو بعد از عمل لاغری؛ علت تا روش های جلوگیری از آن

admin 6 دیدگاه 2 اردیبهشت 1403

جراحی چاقی بهترین روش برای رسیدن به وزن دلخواه است؛ اما در برخی موارد عوارض مقطعی آن افراد را دچار شک و تردید می کند که ریزش مو بعد از عمل لاغری یکی از آنهاست.

شما باید توجه داشته باشید که این ریزش مو معمولاً تا چندین ماه ادامه دارد ولی نه به شدت زیاد. در صورتی که مصرف ویتامین ها و رژیم غذایی خود را براساس دستورات پزشک تغذیه پیش ببرید؛ بعد از چندین ماه به روال قبلی خود بازخواهید گشت.

در واقع یکی از شایع ترین ترس ها برای کسانی که می خواهند جراحی چاقی انجام دهند یا قصد انجام آن را دارند؛ ریزش مو بعد از جراحی چاقی است. خیلی از این افراد می پرسند “چگونه می توانم از ریزش مو پس از عمل لاغری جلوگیری کنم؟”

برای به حداقل رساندن ریزش مو پس از جراحی لاغری، مهم است که بدانیم اصلاً چرا این ریزش مو رخ می دهد و چه کارهایی می توانید قبل و بعد از جراحی انجام دهید تا خطر ریزش مو را به حداقل برسانید. لذا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا درمورد علت ریزش مو بعد از عمل جراحی لاغری و راه های کاهش ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده برای شما توضیح دهیم.

دلایل ریزش مو بعد از عمل لاغری چیست؟

ریزش مو بیشتر در بیمارانی که اسلیو معده یا روش بای پس را داشته اند، دیده می شود. در حقیقت، 30 تا 40 درصد بیماران نوعی ریزش مو پس از جراحی لاغری را تجربه می کنند. در واقع دلیل اصلی اینکه این درصد از افراد دچار ریزش مو می شوند؛ تغییر شدید عادات غذایی، سطح تغذیه و کاهش سریع وزن است. به طور کلی از جمله دلایل ریزش مو بعد از عمل لاغری عبارتند از:

  1. دلیل اصلی ریزش مو بعد از عمل لاغری، تغییر شدید در تغذیه و عادات غذایی بیمار است که اگر بیمار در مرحله بهبودی خود مقدار مناسب مواد مغذی و ریزمغذی های مورد نیاز را نخورد، بیشتر آشکار می شود. همچنین، کاهش شدید میزان کالری مصرفی، هدفی است که بیمار به دلیل کاهش وزن عمل کرده است؛ اما این موضوع باعث می شود تا بدن مواد مفید را برای ذخیره قلب و دیگر اندام نگه دارد و به مو نرساند.
  2. جراحی چاقی مانند هر نوع از جراحی های دیگر، استرس خیلی زیادی به بدن شما وارد می کند و می تواند هورمون های شما را تغییر دهد؛ تغییر این هورمون ها به خصوص در سیستم گوارش تاثیر مستقیمی بر ریزش مو خواهد داشت.
  3. جراحی چاقی با کاهش سریع وزن همراه است؛ همین کافی است تا منجر به ریزش مو گردد.
  4. سایر عواملی که ممکن است در ریزش مو بعد از جراحی لاغری نقش داشته باشند عبارتند از: مصرف برخی داروها، کم کاری تیروئید، بیماری های مزمن سلامتی مانند بیماری کبد، یا برنامه های غذایی ناسازگار و ناکافی.
  5. همچنین یکی دیگر از دلایل شایع؛ این است که شما در حال تجربه تلوژن افلوویوم باشید.

اما تلوژن افلوویوم چیست؟

در هر زمان مشخص، حدود 85٪ تا 90٪ متوسط موهای سر فرد ​​به طور فعال در حال رشد هستند (مرحله آناژن) و بقیه در حال استراحت هستند(مرحله تلوژن).

به طور معمول، مو به مدت دو تا چهار سال در فاز آناژن است، سپس وارد فاز تلوژن شده و حدود دو تا چهار ماه استراحت می کند. بعد از آن مو شروع به ریزش کرده و سپس موی جدید و در حال رشد جایگزین آن می شود.

متداول ترین نوع ریزش مو پس از جراحی چاقی، telogen effluvium نام دارد. در فرد مبتلا به تلوژن افلوویوم، بدن تغییر می کند یا به حالت شوک می رود و موهای بیشتری را به مرحله تلوژن (استراحت) می رساند. به طور معمول در این شرایط، حدود 30٪ از موها رشد نکرده و به مرحله استراحت می روند. بنابراین اگر تلوژن افلوویوم دارید، ممکن است به طور متوسط ​​روزانه 300 تار مو به جای 100 تار از دست دهید. 

ریزش مو بعد ازعمل لاغری تا چه مدت طول می کشد؟

در شرایط عادی، ریزش مو به طور متوسط ​​3-4 ماه طول می کشد؛ اما بیشتر از 6 ماه نیست. البته در بعضی از افراد ریزش مو دو مرحله ای بوده، به این شکل که در 9 یا 10 ماه بعد از عمل نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین، در صورتی که در این چند ماه با ریزش مو خود مواجه شدید، نترسید؛ چون دائمی و همیشگی نیست و به دلیل تغییرات ایجاد شده در سیستم بدن شما به خصوص سیستم گوارش خواهد بود.

خبر خوب آنکه در طول زمانی که مو در حالت استراحت (تلوژن افلوویوم) می باشد؛ فولیکول های مو آسیب نمی بینند. بنابراین موهای شما قوی تر و بهتر از قبل رشد می کنند. اگر یکسال پس از جراحی چاقی، همچنان ریزش موهای شما ادامه داشت؛ توصیه می کنیم حتما با جراح لاغری خود تماس حاصل فرمایید.

6 راه برای کمک به کاهش ریزش مو بعد از عمل لاغری

برای کاهش میزان ریزش مو و حتی درمان ریزش مو بعد از عمل جراحی لاغری، جلوگیری از بدتر شدن آن و تقویت رشد مجدد، در اینجا چند کار را ارائه کرده ایم تا با رعایت آنها ریزش موی خود را به حداقل برسانید:

سطح ویتامین و مواد معدنی خود را قبل از جراحی چک کنید

انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا (ASMBS) توصیه می کند که همه بیماران قبل از جراحی از نظر کمبود مواد مغذی، یعنی از نظر تیامین، ویتامین B12، فولات، آهن، ویتامین های A، D، E، K، روی و مس، پیش غربالگری شوند.

در واقع انجام آزمایشات قبل از جراحی لاغری به شناسایی نواحی کمبود و اصلاح آنها قبل از جراحی کمک می کند تا بهترین نتیجه را به شما بدهد. از طرفی، چاق بودن خطر کمبود ریزمغذی‌ ها را افزایش می‌ دهد، بنابراین درک وضعیت تغذیه ‌ای قبل از جراحی بسیار مهم است.

قبل از جراحی یک رژیم مولتی ویتامین را آغاز کنید

مصرف مداوم یک مولتی ویتامین قبل از جراحی چاقی می تواند به اصلاح هر گونه کمبود مواد مغذی که شناسایی شده است کمک کند و از بروز کمبودهای بیشتر به خصوص بعد از جراحی، جلوگیری کند. از طرفی، مصرف این ویتامین ها می تواند به شما کمک کند تا عادات سالمی در برنامه غذایی و سبک زندگی خود بعد از جراحی داشته باشید.

مصرف مولتی ویتامین را دقیقاً طبق دستور بعد از جراحی ادامه دهید

مصرف مولتی ویتامین پس از جراحی همچنان یک عادت روزانه و در صورت صلاح دید پزشک مادام العمر خواهد بود. در چند ماه اول، بهتر است یک مولتی ویتامین جویدنی یا مایع مصرف کنید، پس از آن در صورت تمایل می توانید آنها را به فرم کپسول تغییر دهید.

در این مورد، حتما از راهنمایی های پزشک خود در مورد نوع مولتی ویتامین و همچنین برند آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که عملکرد درستی دارند و به اندازه کافی نیازهای غذایی شما را برآورده می کند. در حالت ایده‌آل، به دنبال مولتی ویتامین ‌هایی باشید که تأیید شده‌اند؛ حاوی آنچه در برچسب مواد تشکیل ‌دهنده نشان داده شده و مورد تایید پزشکتان هستند.

در هر وعده غذایی از یک منبع پروتئین استفاده کنید

مصرف پروتئین پس از انواع جراحی لاغری برای بهبودی، کاهش وزن پایدار و جلوگیری از کاهش عضله ضروری است. برخی از منابع پروتئین باکیفیت عبارتند از تخم مرغ، ماهی، مرغ، حبوبات و لبنیات. توجه داشته باشید که خوردن یک منبع پروتئین جامد در هر وعده غذایی در طول روز مهم است؛ چراکه اندازه معده شما بعد از عمل جراحی کوچکتر می شود و بدن نیاز به پروتئین دارد.

به طور کلی، مصرف پروتئین باید بین 60 تا 100 گرم در روز باشد، اما تیم جراحی و متخصص تغذیه شما راهنمایی شخصی مخصوص به خودتان را برای بهبودی شما ارائه خواهند داد.

سطح ویتامین و مواد معدنی خود را بعد از جراحی بررسی کنید

سطح مواد مغذی خون شما احتمالاً چندین بار در طول سال اول پس از جراحی بررسی می شود و پس از آن سالانه ادامه می یابد. توجه به این موضوع، بسیار مهم است تا بتوان کمبود مواد مغذی زودتر شناسایی کرد.

با استفاده از غذاهای کامل، طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی را در رژیم غذایی خود بگنجانید

در حالی که مکمل‌ ها پس از جراحی چاقی بسیار مهم هستند، توصیه می‌ شود از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی شامل غذاهای کامل استفاده کنید.

  • منابع خوب آهن عبارتند از: سبزیجات با برگ تیره، عدس، بوقلمون و مرغ.
  • برای افزایش جذب آهن، غذاهای غنی از آهن را با منابع خوب ویتامین C مانند مرکبات، انواع توت ها، فلفل دلمه ای و سبزی های دارای برگ های تیره همراه کنید.
  • برخی از غذاهای غنی از روی نیز عبارتند از لوبیا، لبنیات، تخم مرغ و گوشت. پروتئین را هم می توان در گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و منابع گیاهی مانند لوبیا، نخود، غذاهای سویا و عدس یافت.

بیشتر بخوانید: رژیم اسلیو چیست؟

در نهایت، باید بدانید که تا زمانی که تغذیه خود را در طول فرآیند چاقی در اولویت قرار داده اید و همچنین، بیماری مزمن زمینه ای یا دلایل دیگری برای ریزش طولانی مدت مو ندارید، الگوی رشد موهای شما باید به زودی به حالت عادی بازگردد.

نکته پایانی

هرکسی که جراحی کاهش وزن کرده باشد؛ به شما می گوید که این یک سفر است. بدن شما نه تنها دچار تغییرات اساسی می شود، بلکه شما نیز با یادگیری عادات سالم جدید مانند رژیم غذایی مناسب و ورزش روبرو هستند. یکی از این تغییرات یا بهتر بگوییم از عوارض جانبی کوتاه مدت، ریزش مو بعد از جراحی لاغری خواهد بود.

ریزش مو بعد از عمل لاغری می تواند برای بیماران جراحی چاقی نگران کننده باشد و ممکن است افراد را از انتخاب جراحی چاقی منصرف کند؛ اما باید بدانید ریزش مو دائمی نیست و مو با تغذیه مناسب رشد می کند.

این تصور غلط وجود دارد که ریزش مو پس از جراحی چاقی اجتناب ناپذیر است و برای جلوگیری از آن نمی توانید کاری انجام دهید اما ما در اینجا ساده ترین و در عین حال موثرترین نکاتی را آورده ایم که به شما امکان می دهد از بدن جدید خود بدون نگرانی در مورد ریزش مو لذت ببرید.

این پست برایتان چقدر مفید بود؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیازات 0

تاکنون امیازی ثبت نشده است شما اولین امتیاز را ثبت کنید

دریافت مشاوره تلفنی و متنی رایگان
برای دریافت مشاوره تلفنی، متنی یا رزرو آنلاین نوبت با ما در ارتباط باشید
6 دیدگاه
5 خرداد 1400
سوفیا
سلام آقای دکتر درسته بعد از عمل باید تا آخر عمر ویتامین مصرف کنیم که دچار ریزش مو نشیم؟
5 خرداد 1400
کیوان
سلام بر دکتر شمس عزیز من ریزش مو شدیدی داشتم بعد از عمل لاغری که به لطف شما و خانم زمانی با توصیه های مفیدی که کردین برطرف شد. واقعا ازتون ممنونم
8 مرداد 1400
حديث
سلام به دكتر شمس عزيز دكتر بعد از عمل چاقى ريزش مو داشته باشيم، آيا بعد از ٢ سال از جراحى ميشه رنگ مو گذاشت؟
دیدگاهتان را بنویسید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

مشاوره رایگان 09331017878