مشاهده هزاران عکس قبل و بعد از لاغری و نظرات مراجعین در اینستاگرام ما Instagram
5 راه برای جلوگیری از گشاد شدن معده
5 راه برای جلوگیری از گشاد شدن معده

5 راه برای جلوگیری از گشاد شدن معده

امروزه جراحی چاقی از جمله بای پس معده یکی از روش های متداول و البته ایده آل برای کاهش وزن هستند. افرادی که مدت هاست با اضافه وزن خود مشکل دارند و اعتماد به نفس خود را از دست داده اند به یک باره حجم زیادی از وزن خود را کاهش می‌دهند؛ چیزی که همیشه آرزوی آنها بوده است.

اما، جراحی بای پس معده تنها آغاز راه شماست؛ زندگی شما بعد از جراحی تغییر پیدا خواهد کرد. رژیم غذایی، برنامه ورزشی، ویتامین ها و… از موارد بسیار مهمی هستند که بایستی برای همیشه آنها جزئی از سبک زندگی خود بدانید. در صورتی که به این موارد، بعد از بای پس معده توجهی نکنید؛ این امکان وجود دارد که به شرایط قبل از جراحی یعنی افزایش وزن دوباره برگردید.

کشش معده یکی از عوارض بعد از بای پس معده است که در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی به وجود می آید. این مقاله به جای بحث در مورد چگونگی و چرایی کشش معده، بر روش‌ های جلوگیری از کشش معده جدید تمرکز دارد.

کیسه معده جدید شما بعد از بای پس

زمانی که انتخاب شما جراحی بای پس معده است؛ باید بدانید که با این جراحی دو تغییر در سیستم گوارش شما به وجود می آید.

  1. با جراحی بای پس معده بخشی از روده شما نیز دور زده می شود؛ به این معنی که مقدار کمتری از غذایی که می خورید، جذب بدن شما خواهد شد.
  2. در بخش اصلی سیستم گوارشی شما (معده)، یک کیسه جدید و البته کوچکتر ایجاد شده است که از معده جدید خواهد بود. این ابعاد و فضای کمتر معده باعث می شود تا به محض ورود حجم کمی از غذا، احساس سیری کنید.

هر دو موردی که در بالا ذکر شد؛ در جراحی بای پس معده ترکیب می شوند و به عنوان موثرترین راه برای کاهش وزن  در نهایت شما را به آرزوی خود یعنی لاغر شدن می رسانند.

بنابراین، منطقی است که شما به هیچ عنوان دوست ندارید این موارد را تغییر دهید و به گذشته خودتان برگردید. با این حال، متاسفانه دلیل اینکه بسیاری از افراد پس از جراحی بای پس معده دوباره وزن پیدا می کنند این است که مورد شماره 2 را تغییر می دهند. این کار باعث کشش معده جدید شده و وزن کم کم بر می گردد.

کشش معده چگونه ایجاد می شود؟

وقتی بعد از بای پس، معده شما کشش پیدا می کند؛ عملکرد سیگنال های معده نیز تغییر پیدا کرده و به عبارتی به هم می خورد. یعنی چه؟

وقتی که معده خود را کوچک کرده اید؛ در واقع آن را فریب داده اید. به این معنی که تا قبل از زمان ارسال سیگنال “من سیر هستم” احساس سیری می کنید و دست از غذا خوردن می کشید. اما، اگر این سیگنال ارسال نشود، شما تا زمانی که احساس سیری نکنید به غذا خوردن و همان پر خوری خود ادامه خواهید داد. اینجاست که آغازی برای کشیدگی معده خواهد بود.

با این کار، بعد از مدتی معده توانایی و عملکرد تغییر یافته خود را از دست می دهد. به جای اینکه منتظر بمانید تا معده شما خالی شود و نیاز به تغذیه داشته باشید، معده شما وقتی هنوز نیمه پر است شروع به ارسال سیگنال گرسنگی می کند. هر دوی اینها به سرعت منجر به بازیابی وزن می شوند.

5 راه برای جلوگیری از کشش معده جدید

1. پرخوری نکنید

مسلما واضح است که نباید پرخوری کرد؛ اما باید گفت. زمانی که بیش از یک وعده غذایی (مطابق با برنامه غذایی)، غذا بخورید؛ باعث کشیدگی معده خود خواهید شد و به تبع آن مشکلاتی برای شما به وجود خواهد آمد. فرقی نمی کند برای یکبار یا دوبار پرخوری کنید؛ در نهایت باعث می شود تا از کنترل تان خارج شود.  اکثر نبردها با چاقی از این طریق شروع می شود؛ بنابراین، پرخوری نکنید. حتی اگر روز تولدتان است یا یک مهمانی مهم برای شما، سعی کنید؛ سلامتی تان را در اولویت قرار دهید و برنامه غذایی را حتما رعایت کنید.

2. از مصرف مایعات در طول وعده های غذایی خودداری کنید.

بهتر است از مصرف مایعات در حین و بلافاصله بعد از غذا خودداری کنید. به معده خود زمان بدهید تا مایعات را جدا از غذا هضم کند. نوشیدن مایعات خود را یک یا دو ساعت قبل از غذا کار عاقلانه تری است. این به شما امکان می دهد تا مقدار مناسبی از غذا را بدون پر کردن مایعات بخورید. همچنین، تضمین می کند که مایعات کافی در طول روز دریافت می کنید.

به هیچ وجه نوشیدنی های گازدار (مخصوصا رژیمی – مطالعات جدید نشان می دهد که نوشیدنی های رژیمی می توانند گرسنگی را افزایش دهند) ننوشید. آنها می توانند با غذای شما مخلوط شوند و گازی ایجاد کنند که می تواند به معده شما فشار وارد کرده و باعث انبساط آن شوند.

3. خوراک مختصر و کم

اگر با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است در بین وعده های غذایی میان وعده بخورید تا اینکه مدام گرسنه باشید. وقتی یک وعده غذایی مانند صبحانه را حذف می کنیم، به راحتی آنقدر گرسنه می شویم که وعده غذایی دیگر را زیاد می خوریم. این موثرترین راه برای کشش معده جدید است. بنابراین، بین وعده های غذایی یک میان وعده بخورید.

در خصوص میان وعده ها نیز از تغذیه ها سالم و مقوی استفاده کنید و حجم محدودی را میل نمایید.

 

4. به جای یک وعده غذایی بزرگ، به خودتان پاداش دهید.

خیلی تاثیرگذار و مهم است که هر از گاهی به خودتان پاداش دهید. وقتی دوستان ما چیپس و سالسا یا بستنی می خورند؛ شما نیز هر از گاهی می توانید از این دست خوراکی ها البته به مقدار کم میل کنید.

در واقع، این خیلی مهم است که فکرتان را تغییر دهید و به چشم یک درمان به آن نگاه نکنید. برای مثال، یک وعده غذایی بزرگ را در مهمانی به عنوان یک غذا در نظر نگیرید و نصف یک تکه شکلات را یک خوراکی بدانید. این طرز فکر هر چند سخت، اما، باور ان خیلی کمک کننده خواهد بود.

5. میزان سهم، مهمتر از تغذیه است.

اگر سعی کنید همه چیزها و هر چیزی که حاوی چربی است را حذف کنید، مطمئناً شکست خواهید خورد. کلید موفقیت اعتدال است. این بدان معناست که شما نباید هر چیز خوب را از رژیم غذایی خود حذف کنید. اگر این کار را انجام دهید، احتمالاً در نهایت به تقلب و سپس پرخوری می پردازید.

به یاد داشته باشید، غذا دشمن نیست. غذا خوردن باید بخشی لذت بخش از زندگی شما باشد. دشمن افراط و تفریط است. از غذای خود در حد اعتدال لذت ببرید.

کیسه معده شما کشیده شده است؟ هنوز امیدی هست!

معده اندامی شگفت انگیز است. می تواند شرایط خود را بر اساس خواسته های ما تغییر دهد.

معده ما می تواند حسگرهای گرسنگی ما را طوری تنظیم کند که بعد از صرف مقدار کمی غذا بگوید: «من سیر هستم». برعکس هم امکان پذیر است و می تواند کشیده شود تا غذای بیشتر از آنچه واقعاً مورد نیاز است؛ بخورید. با این حال، معده ما یاد نگرفته است که چگونه با زیاده روی منظم غذا کنار بیاید. همین کافی است تا کشیده شدن معده بعد از بای پس راحت و آسان تر انجام گیرد.

در صورتی که معده شما کشیده شده است؛ سعی کنید به مسیر قبلی خود برگردید. به این طریق که معده شما حسگرهای خود را تنظیم می کند و شما به حالت عادی خود بر خواهید گشت. اما ممکن است به کمک یک متخصص تغذیه نیاز داشته باشید. ارزشش را دارد که با مطب جراح خود تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که احساس می کنید کنترل خود را در غذا خوردن از دست می دهید. شاید با یک برنامه یا جراحی کوچک بتوان مسیر رفته و منحرف شده را بازگشت.

جمع بندی

جراحی بای پس معده، همانند دیگر جراحی های چاقی، نقش اساسی و مهمی در کاهش وزن و رسیدن به وزن دلخواه دارد. تا جایی که یکی از محبوب ترین روش های جراحی شناخته می شود. اما، چیزی در مورد این جراحی ها اهمیت دارد؛ رعایت دستورالعمل های پس از آن به خصوص رژیم غذایی است. چراکه عدم توجه می تواند منجر به کشیدگی معده و بازگشت وزن کم شده باشد.

دریافت مشاوره تلفنی و متنی رایگان
برای دریافت مشاوره تلفنی، متنی یا رزرو آنلاین نوبت با ما در ارتباط باشید
دیدگاهتان را بنویسید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

مشاوره رایگان 09331017878