طحال

طحال

فهرست مطالب

یکی از سیستم‌هایی که باید در بدن سالم، عملکرد کاملی داشته باشد سیستم لنفاوی است.

از وظایف سیستم لنفاوی حذف مواد زائد خون، تولید گلبول‌های سفید، حفظ تعادل مایعات و… را می‌توان نام برد.

طحال یکی از اجزای این سیستم است.

در این مقاله می‌آموزیم که طحال چیست و کجاست، طحال چیست و چه کاری انجام می‌دهد، ضعف طحال چیست و همچنین درباره بیماری طحال، درمان بیماری طحال، وظایف طحال در بدن انسان، علائم بزرگ شدن طحال، عوارض بزرگ شدن طحال و عمل طحال اطلاعاتی کسب می‌کنیم.

طحال چیست؟

طحال چیست
طحال چیست

طحال از اجزای سیستم لنفاوی بدن بوده و در از بین بردن ضایعات سلولی،حفظ تعادل مایعات بدن، تولید گلبول‌های سفید و ساخت مواد دخیل در فرایند التهاب و بهبودی نقش دارد.

این عضو یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که در سلامتی دستگاه گردش خون، پاکسازی بدن از مواد سمی و کمک به سیستم ایمنی با ساخت سلول‌های مورد نیاز نقش مهمی ایفا می‌کند.

ضعف طحال چیست؟

حال که با عملکرد طحال آشنا شده‌ اید باید بدانید که این عضو کوچک اما مهم هم ممکن است با آسیب‌ ها و بیماری‌ هایی مواجه شود که باید سریعاً به آن رسیدگی کنید.

ضعف طحال زمانی اتفاق می‌ افتد که شما با نگه داشتن بیش از حد مدفوع عملکرد یا کارکرد درست این عضو را با اختلال مواجه نمایید.

البته اگر به طور پیوسته به پهلوی چپ بخوابید و یا اقدامات لازم را برای درمان یبوست انجام ندهید ضعف در طحال به طور قطعی اتفاق می‌ افتد و عواقب و عوارض بسیار زیاد و سنگینی را در پی خواهد داشت.

یکی از مهمترین دلایل ایجاد ضعف در طحال باقیماندن خون آلوده در بدن است.

پزشکان توصیه دارند که حتماً با روش‌ های موثر مانند حجامت در فصول مختلف سال به خروج خون آلوده کمک کرده و اجازه دهید که با این کار فیلتر یا تصفیه خون انجام پذیرد، قطعاً در چنین موقعیتی طحال پاکسازی شده و عملکردی بهتر و بدون محدودیت خواهد داشت.

ضعیف شدن طحال آسیب‌ ها و عوارض بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت، اگر بخواهیم ضعف طحال را در بدن با بیان ساده برایتان بازگو کنیم می‌ توان اینگونه گفت که به طور معمول کبد ‌خون سوداوی را به طحال می‌ فرستد و از طریق آن به روده بزرگ منتقل میشود تا تمامی سموم و خون آلوده دفع شود.

اما زمانی که طحال از این خون‌ های فاسد پر میشود، انتقال خون به پشت قلب و میان دو کتف آغاز میشود اما زمانی که طحال عملکرد ضعیفی داشته باشد کبد خون بیشتری را به فیلتر می‌ فرستد و زمانی که طحال بیش از حد نرمال از خون فاسد پر شود این خون در بدن پخش خواهد شد.

در چنین شرایطی خون‌ های آلوده در رگ‌ ها رسوب می‌ کند و منجر به ایجاد درد و ناراحتی و بروز بیماری‌ هایی مانند درد کتف یا قلنج خواهد شد.

البته به دنبال این شرایط آسیب‌ هایی در ناحیه گردن و همچنین بروز سردرد و آرتروز هم دور از انتظار نخواهد بود.

حال که با عملکرد مهم طحال آشنا شده‌ اید باید در فواصل زمانی کوتاه عملکرد این عضو مهم را بررسی کرده تا اگر اختلالی در کارکرد آن وجود دارد سریعاً بررسی‌ های تکمیلی انجام پذیرد تا همواره جسمی سالم داشته باشید.

طحال کجای بدن است؟

طحال کجای بدن است
طحال کجای بدن است

طحال عضوی داخل شکمی به رنگ بنفش، موربی (یا لوبیایی) شکل و به اندازه مشت انسان است و در قسمت فوقانی شکم، کنار معده، بالای کلیه چپ و زیر قفسه سینه سمت چپ قرار دارد.

وزن این عضو بین 75 تا 150 گرم و حدود 11 سانتی‌متر بوده و در هر دقیقه حدود 300 میلی لیتر خون از آن عبور می‌کند.

نقش طحال در بدن

اگر نقش طحال را در بدن با جزئیات بیشتر بدانید قطعاً از سلامت این عضو مهم و حساس محافظت کرده و با این شرایط جسمی سالم و عاری از هرگونه آسیب و بیماری خواهید داشت.

همانطور که گفته شد طحال نقش مهمی در تولید سلول‌ های خونی دارد، از بدو تولد این عضو حساس فعالیت خود را شروع کرده و به تولید برخی از سلول‌ های خونی مانند لنفوسیت‌ ها و ماکروفاژها کمک شایانی می‌ کند.

ماکروفاژ‌ها سلول‌ هایی می‌ باشند که به هضم و نابودی سلول‌ های مرده بدن کمک خواهند کرد، حال تصور کنید که طحال به تولید این سلول‌ های مفید کمک کرده و چه نقشی مهمی را در حفظ سلامت بدن ایفا می‌ کند.

اما از دیگر نقش‌ های مهم طحال در بدن باید به نگهداری از سلول‌ های خونی اشاره کرد، به طور کلی طحال مانند یک منبع برای سلول‌ های خونی به شمار می‌ آید و زمانی که بدن به سلول‌ های خونی احتیاج پیدا می‌ کند طحال این سلول‌ ها را آزاد کرده و به جریان خون منتقل می‌ کند.

با این حال توجه داشته باشید که در چنین شرایطی و زمانی که طحال عملکرد درست و بدون عیب و نقصی دارد بدن هرگز با کمبود سلول‌ های خونی مواجه نشده و سایر بیماری‌ ها و اختلالات شدید رخ نمی‌ دهد.

همه ما می‌ دانیم که سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بدن داشته و با انواع بیماری‌ ها و عوارض جسمانی مقابله می‌ کند، عملکرد سیستم ایمنی بدن وابسته به برخی از اعضا مانند طحال است، طحال به گونه‌ ای فعالیت دارد که به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و باعث میشود تا در مواجهه با عوامل بیماری زا و انواع عفونت‌ ها عملکردی دقیق و سریع داشته باشد.

وجود برخی از اعضای بدن مانند طحال برای حفظ سلامت بدن و عملکرد درست سایر ارگان‌ ها حیاتی می‌ باشد، با وجود طحال خون به راحتی تصفیه میشود و تمامی سموم، مواد مضر و تمامی سلول‌ های مرده از خون پاکسازی و حذف خواهند شد.

کارکرد طحال در بدن چیست؟

کارکرد طحال در بدن چیست
کارکرد طحال در بدن چیست

امروزه تمامی افراد می‌ دانند که طحال یکی از اعضای مهم بدن به شمار آمده و برای پاکسازی خون و تولید انواع سلول‌ ها حضور چنین عضوی کاملاً حیاتی می‌ باشد.

اما اگر بخواهیم کارکرد طحال را در بدن کمی جزئی‌ تر بررسی کنیم ابتدا باید به این مسئله اشاره کرد که برای تولید برخی از سلول‌ های خونی وجود این عضو لازم است.

از دوران جنینی و زمانی که عضوی به نام طحال شروع به رشد می‌ کند عملکرد خود را تا حدودی آغاز کرده و روند کار آن از بدو تولد به صورت جدی‌ تر انجام میشود.

قطعاً اگر طحال وجود نداشته باشد تولید انواع سلول‌ های سفید خون و تمامی سلول‌ هایی که به هضم و نابودی سلول‌ های مرده کمک می‌ کند با اختلال مواجه شده و بدن در این زمینه به مشکل خواهد خورد.

مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که سیستم ایمنی بدن از چند بخش تشکیل شده که مهمترین آن طحال نام دارد، وجود طحال در عملکرد درست سیستم ایمنی بدن کاملاً ضروری می‌ باشد و به تقویت واکنش بدن نسبت به عوامل بیماری‌ زا کمک زیادی خواهد کرد.

زمانی که طحال عملکرد درستی داشته باشد بدن در مواجهه با سایر عوامل عفونی و بیماری ها عملکرد بهتری خواهد داشت.

برخی از آسیب‌ ها و بیماری‌ های جسمانی که افراد متحمل میشوند به دلیل وجود عوامل بیماری‌ زا، سموم و مواد مضری است که در خون باقی می‌ ماند، وجود برخی از اعضای بدن مانند طحال برای تصفیه خون الزامی می‌ باشد و مهم است که این عضو عملکرد درست خود را به اجرا درآورده و تمامی عوامل بیماری زایی که در خون وجود دارد را دفع خواهد کرد.

با تمام این تفاسیر متخصصان به دنبال روش‌ های موثر برای تقویت طحال هستند و معتقدند که هرگونه ضعف و آسیبی که متوجه این عضو شود اختلالات زیادی را در سراسر بدن به همراه خواهد داشت.

علائم بیماری طحال

علائم بیماری طحال شامل موارد زیر می باشد:

 • احساس درد یا پُر بودن سمت چپ بالای شکم
 • درد هنگام تفس عمیق در ناحیه سمت چپ شکم
 • احساس سیری یا عدم توانایی در خوردن یک وعده غذایی
 • سوء هاضمه بعد از خوردن مواد غذایی
 • خستگی های مزمن و پایین بودن سطح انرژی بدن
 • کاهش وزن بدون هیچ گونه علتی
 • کم خونی و زردی پوست
 • عفونت‌های مکرر در ناحیه گوش، مجاری ادراری، تنفسی یا عفونت‌های سینوسی

علائم سرطان طحال

یکی از سرطان‌ های نادر که ممکن است افراد در گروه های سن مختلف به آن مبتلا شوند سرطان طحال است.

سرطان طحال زمانی اتفاق می‌ افتد که سلول‌ های این عضو مهم به صورت غیر طبیعی شروع به رشد و تکثیر کرده و بدن نمی‌ تواند سلول‌ های اضافه را از بین ببرد.

سرطان زمانی اتفاق می‌ افتد که سیستم ایمنی واکنش درستی نداشته و مانع از رشد بیش از حد سلول‌ ها نمیشود.

سرطان طحال هم مانند سایر بیماری‌ ها علائم و نشانه‌ هایی دارد که از مهمترین آنها باید به دردهای بی‌ دلیل در نواحی شکم اشاره کرد، معمولاً طحالی که با سلول‌ های سرطانی درگیر است دردهای پیوسته را به وجود می‌ آورد که برای افراد غیر قابل تحمل می‌ باشد.

علاوه بر دردی که در ناحیه شکم به واسطه بروز سرطان طحال اتفاق می‌ افتد برخی از افراد تورم را نیز تجربه می‌ کنند، معمولاً در بخشی از بدن که طحال قرار می‌ گیرد شکم متورم شده و از سایز طبیعی بزرگتر به نظر می‌ رسد.

تمامی بیماری‌ ها علائم و نشانه‌ هایی دارند که معمولاً در بین افراد بیمار یکسان و مشابه است، متخصصان معمولا خونریزی‌ های بی‌ دلیل و پیوسته در نواحی مختلف بدن را از جمله دلایل ابتلا به بیماری‌ های خاص مانند سرطان طحال می‌ دانند.

اگر به طور پیوسته با خونریزی لثه یا خونریزی بینی یا روده مواجه هستید باید به چنین آسیب جدی مشکوک شده و سریعاً برای بررسی‌ های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

همانقدر که چاقی بی‌ دلیل و سریع خطرناک است کاهش وزن شدید و محسوس هم نشانه‌ ای از یک بیماری جدی خواهد بود، اگر بی‌ دلیل کاهش وزن محسوس را تجربه می‌ کنید بدون آنکه تغییری در رژیم غذایی خود اعمال کرده باشید می‌ تواند از نشانه‌ های این بیماری خطرناک باشد.

وظایف طحال در بدن انسان

 • تصفیه خون: طحال خون را از گلبول‌های قرمز آسیب‌دیده پاک می‌کند.
 • بازیافت خون: طحال از سلول‌های خونی آسیب‌دیده، آهن و هموگلوبین را جدا کرده و دوباره به مغز استخوان و سیستم گردش خون می‌فرستد تا از آن‌ها استفاده شود.
 • ذخیره خون: طحال با تنگ و گشاد کردن رگ‌های خود، مقداری خون ذخیره می‌کند تا در مواقع لزوم مانند آسیب بدن، آن را به گردش خون بازگرداند.
 • ایمنی بدن: طحال با تولید گلبول‌های سفید و لنفوسیت‌ها در دفاع بدن در برابر عفونت‌ها و حفظ ایمنی بدن نقش دارد.

فیلم انیمیشن برداشتن طحال

در این ویدئو شما با نحوه جراحی طحال بیشتر آشنا خواهید شد. جراحی طحال توسط پزشک جراحی متخصص طحال انجام می گیرد. لذا این ویدئو را تا انتها ببینید.

عوارض بزرگ شدن طحال

بزرگ شدن طحال یا اسپلنومگالی به دلیل عوامل، عفونت‌ها یا بیماری‌های مختلفی مثل عفونت‌های ویروسی مانند مونونوکلئوز، عفونت‌های باکتریایی مانند سیفلیس، عفونت‌های انگلی مانند مالاریا، انواع مختلف آنمی همولیتیک، سرطان‌های خون و… رخ می‌دهد و علائمی چون سوء هاضمه یا احساس ناراحتی گوارشی بعد از غذا خوردن، احساس درد و ناراحتی در اطراف ناحیه طحال، درد هنگام تنفس عمیق، خستگی مزمن، کم‌خونی، کاهش وزن، ظاهر شدن کبودی‌های زیاد در بدن، خون‌ریزی، یرقان (زردی پوست و چشم) و… به‌دنبال دارد.

این عارضه ممکن است تنها با تغییر و اصلاح سبک زندگی، دارو درمانی و درمان عللی که به بزرگ شدن طحال منجر شده، درمان و ناپدید شود و یا ممکن است که آن‌قدر شدید، دردناک و مشکل‌آفرین باشد که بیمار را نیازمند جراحی و خارج کردن طحال از بدن کند.

درد در این عارضه، در ناحیه اطراف طحال، کمر و شانه بروز می‌یابد و باعث احساس فشار زیادی در بیمار می‌شود.

بیماری طحال

کارکرد طحال در بدن چیست
کارکرد طحال در بدن چیست

طحال همچنین ممکن است درگیر انواع دیگری از بیماری‌ها شود که در زیر به‌اختصار آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • طحال اضافی: در حدود 10 تا 15 درصد افراد دیده می‌شود، بسیار کوچک است و عوارض خاصی ندارد.
 • پارگی طحال: به‌دنبال آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود و ممکن است باعث خون‌ریزی داخلی شود.
 • کم‌خونی داسی‌شکل: در این بیماری که نوعی بیماری ارثی است، گلبول‌های قرمز از شکل طبیعی خود خارج و به شکل هلال درمی‌آیند؛ در این حالت موجب اختلال در جریان خون و آسیب به اندام‌هایی مثل طحال می‌شوند.
 • ترومبوسیتوپنی: در جریان ذخیره خون توسط طحال، ممکن است پلاکت‌های زیادی ذخیره شوند و بدن با کمبود پلاکت مواجه شود.
 • سرطان طحال: این نوع سرطان نادر است.
 • انفارکتوس طحال: اگر خون‌رسانی به طحال کاهش یابد، انفارکتوس طحال رخ می‌دهد. این کاهش ممکن است به دلیل وجود لخته در یکی از رگ‌های خون‌رسانی به طحال ایجاد شود.
 • ضعف طحال: با ضعیف شدن طحال، تصفیه خون درست انجام نمی‌شود و سبب می‌شود که خون فاسد در بدن پخش شود، در برخی از نواحی و رگ‌های بدن رسوب کند و درد و ناراحتی را به نواحی مختلف بدن تحمیل کند.

عمل طحال

اگر بزرگی طحال در بیمار عارضه‌های جدی ایجاد کرده یا بیمار مبتلا به پارگی طحال، سرطان، کیست یا تومور یا اختلالات خونی باشد، پزشک معالج راه جراحی را برای حل این مشکلات پیش می‌گیرد.

عمل جراحی طحال یا اسپلنکتومی، عملی برای برداشتن طحال است.

اگر فقط بخشی از طحال برداشته شود، به آن اسپلنکتومی جزئی می‌گویند.

اسپلنکتومی با روشی به نام لاپاراسکوپی انجام می‌شود که طی آن جراح، وسیله‌ای شبیه به تلسکوپ را که دوربین ریزی به آن متصل است، از طریق ایجاد شکاف ریزی در ناف وارد بدن می‌کند، این ابزار لاپاراسکوپ نام دارد.

لاپاراسکوپ با ورود به بدن، نمایی از درون شکم را ضبط و به مانیتور انتقال می‌دهد.جراح به کمک مانیتور و لاپاراسکوپ، جراحی را انجام می‌دهد.

این عمل معمولا عملی بی‌خطر است و نیاز به بستری در بیمارستان نیز ندارد.بیمار خیلی زود از بیمارستان مرخص می‌شود و خیلی سریع دوره نقاهت را طی کرده و به فعالیت‌های روزانه خود برمی‌گردد.

دکتر سعید شمس، عضو جامعه جراحان درون بین ایران

دکتر سعید شمس با تجربه یش از 1500 عمل جراحی موفق در بیمارستان‌های رسول اکرم، آتیه، لاله، نیکان و فرهیختگان، از جراحان موفق در زمینه عمل جراحی لاپاراسکوپی طحال در ایران است.

دکتر شمس از جراحی طحال و توده‌های طحال سوابق روشنی در کارنامه خود دارد و عمل جراحی طحال را برای بیماران انجام داده و در روند معالجه و درمان اضطراب و ترس بیمار را از ایشان می‌گیرد.

خوب است بدانید که کبد و کلیه ارگان‌‌هایی هستند که در بزرگسالان در نبود طحال می‌توانند تا حد زیادی وظایف آن را انجام دهند پس عمل برداشتن طحال ممکن است در موارد مورد نیاز، راه‌حل مشکل باشد اما این به‌شرطی است که نظر پزشک حرفه‌ای و باتجربه‌ای را در این زمینه جویا شوید.

دکتر سعید شمس، فلوشیپ فوق تخصصی جراحی لاپاراسکوپیک، عضو جامعه جراحان ایران، عضو جامعه جراحان درون بین ایران، هیئت علمی دانشگاه خراسان در سال‌های 94 تا 96 با داشتن تجربه کافی، سابقه درخشان و رضایت جمع کثیری از بیماران، جراحی طحال را در تهران انجام می‌دهد.

3 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
89 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فواد
فواد
2 سال قبل

بزرگ شدن طحال سبب پولیپ معده می‌شود؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل
پاسخ به  فواد

با سلام
این دو مورد ارتباطی با هم ندارد مگر آنکه توده معده سرطانی باشد.

هانیه مطلق
هانیه مطلق
1 سال قبل
پاسخ به  فواد

با سلام و احترام
پدر بنده واریس معده دارند و با وجود مصرف دارو و تحت نظر بودن پزشک گوارش هر از چندگاهی خونریزی معده میکنند و طحال ایشان بزرگ است و متخصص خون هم طبق آزمایش های انجام گرفته مورد خاصی مشاهده نکردند، آیا میتواند علت این خونریزی های مکرر و کم خونی ناشی از آن بخاطر طحال بزرگ ایشون باشد؟
پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  هانیه مطلق

سلام
باید ویزیت حضوری بشوند با توجه به نتایج آزمایش بتوان نظر قطعی داد.

علیرضا
علیرضا
10 ماه قبل
پاسخ به  فواد

سلام
به تازگی متوجه شدم که طحالم بزرگ شده و بعد از انجام سی تی اسکن فعلا گفتن یه کیست عفونی در طحالم هست ولی صد در صد جواب ندادن،من دو روز هست که پاهام و صورتم ورم میکنه،،قبل از اینها هم پا درد شدید داشتم،میخواستم ببینم خطرناکه یا میتونه به هم ربط داشته باشه

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
10 ماه قبل
پاسخ به  علیرضا

اول باید دکتر عفونی یا خون مراجعه منید‌و درمان اولیه برای شما انجام شود.

leyla
leyla
9 ماه قبل

سلام من سونو دادم اندازه طحال نرمال است اما یک طحال جانبی به ابعاد 17*13*15 میلی متر در مجاورت ناف طحالی دیده می شود. خواستم بپرسم این چیه ؟خطرناک یا با دارو برطرف میشه؟
فیبروم رحم هم توی سونو دیده شده .

علی درخشان هوره
علی درخشان هوره
8 ماه قبل
پاسخ به  علیرضا

سلام خدا قوت خدمت حضرتعالی خانم بند بعد از آزمایش های متعدد همکاران محترم شما اعلام نمودند طحال وارونه شده نظر حضرتعالی را میخواستم بدونم بهترین راهکار چیه؟ ممنون میشم

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل

با سلام
بدون مشاهده نتایج آزمایش ها نمی توان نظر پزشکی داد.

م.م
م.م
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
من هموگلوبین خونم ۸ شده و اندازه طحالم ۱۷۰ میلی آیا باید طحالم رو بردارم؟؟
سونوگرافی طحال انجام دادم نوشته طحال بزرگتر از حد طبیعی
خیلی نگرانم

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل
پاسخ به  م.م

سلام
ابتدا باید علت کم خونی توسط متخصص انکولوژی(خون) مشخص شود تا بعد بتوان نظر داد.

ترمه
ترمه
2 سال قبل

سلام من کیست به اندازه ۲۱میلیمتر در طحال دارم آیا مشکل ایجاد میکنه؟ میشه راهنمایی کنید؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل
پاسخ به  ترمه

کیست طحال باید بررسی کامل آزمایشگاهی و معاینه بالینی بشود و حتما باید توسط پزشک جراح مشاوره بشوید.

borhanbabayi30
borhanbabayi30
8 ماه قبل

سلام‌
خسته نباشید و درود به جناب دکتر
معذر من تو‌بچه گی طحالم ضربه خورد خون ریزی داخلی کردم و باعث شد دکتر ها درش بیارن
و‌تو شکمم به شکل تخمه پخشش کردن چون سنم کمبود آنها گفتند شاید رشد دوباره بکنه الان رشد کرد و چهارتاش بزرگ شدن الان باعث میشه مداوم درد بگیرم باید دوبار جراحی بشم لطفا راهنمایم کنید

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  borhanbabayi30

مشکل طحال فرعی ایجاد شده باید اول توسط سی تی اسکن بررسی انجام شود و بعد. توسط متخصص داخلی سایر علل شکم بررسی و کنار گذاشته شود

مهدوی کیا
مهدوی کیا
2 سال قبل

سلام ،مادر من ۶۳ سالشه. پلاکت خونش ۹۰ و اندازه طحالش ۱۶۱ هستش ،wbc11500 ,rbc 4.4 هستش .لنفوسیت هم ۱۶ هست .
کرونا گرفته بود اونجا گفتن باید متخصص خون ببینه خواستم ببینم .خیلی خطرناکه ؟ و اینکه چیکار باید کرد؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل
پاسخ به  مهدوی کیا

دکتر شمس جراح طحال هستند.
بیمار شما باید اول به دکتر خون مراجعه کنند و در صورت نیاز به جراح به دکتر شمس معرفی کنند.

Rasool
Rasool
8 ماه قبل
پاسخ به  مهدوی کیا

سلا وقت بخیر پن یک کیست به اندازه ۱۰ در ۱۰ طحالم دارم ودر هرسال ۱نیم سانت بز رگتر میشه منون میشم راهنمای کنید که عمل کنم یا خیر برلی برداشتنش

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  Rasool

کیست باید بررسی بشود که عفونی است یا غیر عفونی و بر اساس آن تصمیم گیری بشود

مائده
مائده
2 سال قبل

من زیر قفسه سینم سمت چپ خیلییی درد میکنه نمیتونم سمت چپم و تکون بدم نفس عمقیم میکشم خیلی درد میکنه دستم میزنی همینطور دو هفتس یعنی از طحاله؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل
پاسخ به  مائده

درد سمت چپ شکم تا ۳ هفته بعد عمل قابل قبول است و باید مسکن مصرف کنید و اگر بالای ۳ هفته همچنان درد داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

فوزيه
فوزيه
1 سال قبل

من طحالم ١٣٣ ميل شده و نوشته بزركتر از حد طبيعيه كبد هم نوشته گرانولوم كلسيفيه سگمان ٧ .بخاطر درد و فشار زير دنده سمت چپ ام كه هرزگاهي ميگيره ول ميكنه رفتم دكتر و سونو ولي ازمايش خون ام اوكيه همه توي رنج هست فقط نسبت لنفوسيت به نوتروفيل كمي زياد شده و nlr رو نوشته ٣/٥ و كمي التهاب . الان بايد چكار كنم و چه دكتري برم؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  فوزيه

درصورتیکه دکتر خون با همان هماتولوژی اعلام کند که مشکل داخلی نیست فعلا اقدام بیشتری نیاز نیست.

Pari
Pari
8 ماه قبل
پاسخ به  فوزيه

سلام من چن روزی هست که زیر دندم موقع نفس عمیق کشیدن یا خمیازه تیر میکشه چطور بفهمم طحالم مشکل داره یا نه

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  Pari

به پزشک مراجعه کنید تا از نظر بالینی بررسی شود.

حسن
حسن
1 سال قبل

سلام من درد قفسه سینه دارم یه ذره ورم معده دارم جزعی ولی بعضی موقع نفسم بالا نمیاد فشارم بالا پایین میشه دیوونه شدم ازمایش چکاب کامل دادم میگه هیچی نیست اکو تست ورزش میگه چیزی نیست ولی درد دارم یا فشارم می افته یابالا می ره درد هم تو سینم دارم باسر درد خیلی هم عصبی شدم احساس خفگی بغض میکنم تو را خدا راهنمایی کنید چکار کنم

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  حسن

مشکل شما یک مشکل داخلی هست و مربوطه به پزشکان داخلی می باشد (دکتر داخلی، ریه یا قلب)
نیازه به عمل جراحی نیست. پزشک داخلی باید شما را معاینه و درصورت معرفی و تجویز ایشان به جراحی ما جراحی میکنیم.

مرجان
مرجان
1 سال قبل

دکتر ایا طحال را میشه پیوند زد و کسانیک مشکل تنفس دارن چطوری بفهمیم که مشکل طحال داریم ممنون میشم جواب منو بدید سلام دکتر

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  مرجان

سلام
مشکلات تنفسی نیازمند بررسی دکتر ریه است و ربطی به طحال شما ندارد.

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام و عرض ادب.امیدوارم حالتون خوب باشه.
بنده بخاطر یه تصادفی طحالم رو برداشتن.
میخواستم بدونم طحال به ریه ربط پیدا می‌کنه و باید از گرد و غبار،خاک،دود و هوای تهران دور باشم و مراقبت کنم؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل
پاسخ به  محمد

ارتباطی با ریه ندارد ولی باید آنتی بیوتیک در دوهفته اول بهد عمل مصرف کنید.

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
2 سال قبل

سلام
باید بصورت حضوری ویزیت شوند و شرح حال بیمارتان مشاهده شود تا بتوان نظر دقیق پزشکی داد.

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام وقت بخیر خسته نباشید مادر من 52 سالشه 2 ماه که پایین سمت چپ سینه اش درد شدیدی داره دکتر رفتیم اما گفت زخم معده داره دو ماهه که فقط قرص میخوره خوب نشده ک هیچ بدترم شده ممکنه از طحال باشه ؟؟؟ چون بیشتره علایم رو داره

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام
برای تشخیص دقیق نیاز به ویزیت حضوری و گرفتن شرح حال بیشتر از بیمار است.

طاهرمرادی ازممسنی
طاهرمرادی ازممسنی
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام درودبه دکترشمس که بخوبی وروشن همه سوالهاراپاسخ میدن

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل

ممنون از لطف و نظر شما که وقت برای خواندن مطالب ما می گذارید.

زینب
زینب
1 سال قبل

سلام محدوده دنده هام کمی اذیت میکنه یه موقع هایی تو دستشویی یک دفعه انگار دو قسمت در پایین دنده هام میرن داخل همدیگه. البته مطمئن نیستم این خالتی که دارم لزوما به اون داخل رفتن ، مربوط باشه

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  زینب

سلام لطفا اطلاعات دقیق تری بدهید با این شرح حال نمی توان نظر دقیق داد.

احمد
احمد
8 ماه قبل
پاسخ به  زینب

سلام،اقای دکتر من سونوگرافی انجام دادم بهم گفتن که طحال ام از حد نرمال بزرگ تره حالا باید چیکار کنم ،ازمایش خون بدم؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  احمد

سلام باید در مطب نتیجه سونوگرافی رویت بشود تا آزمایش تجویز بشود.

علی
علی
1 سال قبل

سلام من درد زیادی در منطقه چپ زیر قفسه سینه دارم که وقتی مقداری غذامیخورم وفعالیت میکنم به شدت درد میگیره درست جایی که دنده پایین از روی شکم قابل لمسه دوسه دنده بالاتر،آیا مربوط به معده یا طحال میشه؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  علی

باید شرح حال دقیقتر داشته باشیم و نیاز به ویزیت حضوری هستید تا بتوان نظر پزشکی دقیق تر داد.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام من در طحالم کیستی به ابعاد۴۹×۶۱دارم آیا باید طحالمو در بیارم؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  زهرا

کیست طحال نیاز به بررسی آزمایشگاهی و معاینه دارد تا در مورد عمل کردن آن تصمیم گیری شود.

Yegane
Yegane
10 ماه قبل

سلام
من یه دوسه ماهی هست که گاهی یک بار زیر قفسه سینه ام درد میگیره امروز هم تو باشگاه ک بودم خیلی درد گرفت ک اصلا نتونستم ورزش کنم
آزمایش خون دادم کم خونی داشتم و پلاکتم هم پایین بود‌
میتونه به خاطر طحال باشه؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
10 ماه قبل
پاسخ به  Yegane

باید بصورت حضوری ویزیت و با توجه به نتایج آزمایشات شما می توان نظر قطعی داد.

مصطفی شیخ
مصطفی شیخ
1 سال قبل
پاسخ به  علی

سلام
من هوچکین داشتم و سال ۸۵ شیمی درمانز کردم،طحالم بزرگتر از حد نرمال هست، وقنی رو کمر دراز کشیدم سمت چپ زیر قفسنه سینه احساس میکنم چیز اضافه ای هست، درد ندارم…معمولا خسته و کم انرژی هستم.مشکل از طحالم هست؟راه یا دارویی هست که به حد نرمال برگرده؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  مصطفی شیخ

با سلام
نظر دقیق پزشکی با مشاهده آزمایشات شما می تواند داد دوست عزیز
و بدون نتایج آزمایشات و مهاده آن نمی توان نظر دقیق و تجویز دارو کرد.
حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

فاضل
فاضل
1 سال قبل

سلام من روی گونه هام جوش میزنه مخصوصا بعد از خوردن غذاهایی که گرمی داره یه مدت سمت راست صورتم جوش میزنه باز اونجا قطع میشه وسمت چپ جوش میزنه این ممکنه از طحال باشه؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  فاضل

جوش صورت ارتباطی با مشکلات طحال ندارد مگر آنکه در آزمایشات خون مشکل داشته باشید.

حسین
حسین
1 سال قبل

با سلام بنده الان چند ماهی هستش که ساعت ۶صبح بخاطر درد شدید سمت چپم بین معده و قلبم از خواب بیدار میشم آندوسکوپی رفتم از قلبم اکو وسی تی گرفتم مشکل خاصی ندارم اماکن داره که این درد از طحال باشه

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام
درد سمت چپ به علل مشکلات روده بزرگ و مشکلات عروق شکم و طحال می‌تواند باشد که با معاینه دقیق‌تر و عکسهای رنگی باید بررسی انجام شود.

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام

ولی الله
ولی الله
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

سلام آقا دکتر عزیز خوبید ببخشید سونی برام بچمون سونی انجام دادیم نوشته بود طحال مختصری بزرگ است

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  ولی الله

باید توسط متخصص ویزیت شوند.

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام
من درد سمت چپ زیر قفسه سینه دارم حدود یک هفته قبلا برای سنگ کلیه سی تی دادم که مشخص کرد طحالم مقداری بزرگتر از نرمال است وزن 115است با قد 187 میخواستم بدونم آیا فعالیت ورزشی یا رژیم که داشتم برای اضافه وزن میتواند باعث درد باشد ؟ ادامه رژیم یا کم کردن ورزش

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  حسین

دردهای موضعی یا دردهای مربوط به فعالیت های ورزشی هست اگر مشکل گوارشی مثل یبوست یا در واقع مشکل دفع نداشته باشید، ممکن است عضلانی باشد که با اصلاح ورزش و تغذیه قابل رفع می باشد.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام، همسر من itp دارن که بعد از تشخیص طحالشون رو برداشتن
الان تقریبا یک و سال و نیم از عمل طحالشون میگذره و تعداد گلبول های سفیدشون گاهی کم میشه و دوباره برمیگرده به حالت نرمال و این موضوع در طی ماه های اخیر چند بار رخ داده ، میخواستم ببینم مشکل چیه و ایا خطرناک ؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  فاطمه

کسانی که طحال شون رو برداشتند باید سالانه واکسن آنفولانزا و هر 5 سال واکسن پنوموکوک تزریق کنند و در صورتی که گلوبول های سفید از یک حدی که توسط دکتر داخلی یا خون بررسی شود اگر از یه حدی کمتر نباشد که باعث عفونت خود به خودی بشه، در سایر موارد اگر عفونت یا مشکلی در موارد خونی نباشد جای نگرانی نیست.

عطیه
عطیه
1 سال قبل

سلام، من شب ها که میخوابم قسمت بالای کمرم، سمت چپ از پشت درد میکنه یه درد بد به پهلوهام هم میخوره، میخواستم بدونم به طحال ربط داره؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  عطیه

نیاز به سی تی اسکن شکم دارید.

آرزو فلاح
آرزو فلاح
1 سال قبل

با سلام
من همسرم ۲۶ سالشه
چند بار سرما و انفولانزا گرفته بود اما داروهاش رو مصرف نکرده بود و دچار عفونت خون شد بنابراین بیمارستان بستری شد و انواع ازمایشها از قبیل hiv و سرطان ها و سی تی اسکن و سونو و.. انجام داد. همه چی نرمال بود اما سایز طحالش 146 میلیمتر بوده و یه مقدار ریه دارای التهاب بوده و جواب ازمایش ویروس ebv مثبت بوده و به این ویروس مبتلا شده…الان یک روز هست که مرخص شده اما چند روزه که انگار طحالش درد میگیره
میخواستم بدونم درد طحالش طبیعیه یا باید کاری انجام بده؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  آرزو فلاح

مشکل شما توسط دکتر خون باید بررسی شود.

سارینا حسین پور مله
سارینا حسین پور مله
1 سال قبل

سلام من حدود دو ماهه سمت چپ زیر دنده بالای شکمم به شدت در حین سرفه خندیدن عطسه درد میگیره در حدی که انقدر فشار دادم جای انگشتام رو بدنم مونده مریض شده بودم سه ماه پیش افونت ریه و گلو دوره مریضیم تموم شد ۲ روز بعد دوباره گلوم افونت کرده از کودکی تا الان هم هرموقع زیاد راه برم یا بدوم درد شدیدی اون قسمت میگیره میشه راهنماییم کنید مشکل اریتمی قلب تنگی دریچه قلب و تولید بسیار پایین فاکتور ۲ خون و اضطراب منتشر دارم ممنون میشم راهنمایی کنید دیگه تحمل ندارم دردشو

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل

مشکل شما توسط دکتر داخلی باید بررسی و مداوا شود.

انتظاری
انتظاری
1 سال قبل

سلام،برادر من سرطان لنفاوی دارند،بعد از اتمام دوره شیمی درمانی،پت اسکن انجام داده و متخصص خونش گفته طحال کمی بزرگ است و گفته شاید طحال شما از ابتدا بزرگ بوده و مشکلی ندارد،اما برای اطمینان به یک متخصص دیگر مراجعه کردیم و تشخیص دادند که طحال شما کمی آلوده شده و باید جراحی کنید و بردارید، الان به نظر شما اقای شمس چه کار باید انجام بدیم؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  انتظاری

اگر نیاز به اقدام جراحی داشته بلشد باید نامه از طرف دکتر خون بیاورید مطب که معاینه و بررسی انجام شود

حسن
حسن
1 سال قبل

سلام. من نفخ شکم دارم و واقعا شبها از ورم و درد سمت راست شکم، دقیقا زیر دنده کوچک سمت راست از خواب بیدار می شوم. هیچ عارضه یا علامت دیگری مثل تب و تغییر رنگ و …. ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  حسن

برای پاسخ دقیق باید ویت شوید و با جواب آزمایش و سونوگرافی می توان پاسخ دقیق داد.

آیدا
آیدا
1 سال قبل

با سلام دوسال پیش درگیر بیماری کرونا شدم و بعد از پشت سر گذاشتم قسمت چپ سینه و پشت کتفم دردهای بدی دارم به حدی که تنفس سخت میشه واسم ضعف شدید بدنی دارم وعفونت مداوم گوش آیا ربطی به طحال داره؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  آیدا

باید دکتر داخلی شما را معاینه کنند و اگر نیاز بود عکس رنگی از ریه یا شکم گرفته شود

سجادی
سجادی
1 سال قبل

سلام اقای دکتر،من ۲۰ سالمه و به علت تصادف با موتور سیکلت دچار خونریزی داخلی شدم و زودبه بیمارستان انتقالم دادن و طحالم رو بیرون اوردن میخاستم ببینم چه نکاتی رو باید رعایت کنم و ایا نبود طحال دچار مشکل میشه؟ و اینکه بعد از چند ماه میتونم به باشگاه بدنسازی ادامه بدم و گینر(پودر) استفاده کنم؟

فاطممه
فاطممه
11 ماه قبل

کولیت اولسروز دارم 20 ساله دارو میخورم و در چهار سل اخیر دوبارداری پشت هم داشتم در سونوی اخبیر دکتر گفتن طحال بسیار ریز هست و بزور دیده میشه . سمت چپ زیر قفسه سینه درد های دارم که با نفس عمیق بدتر میشه در درهام مداوم نیست . نیاز به پیگیری هست؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
11 ماه قبل
پاسخ به  فاطممه

نیاز به پیگیری ندارد

Maj
Maj
10 ماه قبل

سلام دکتر عزیز ، وقت بخیر
دیشب سالن بودم و بعد از سالن ، احساس عجیب درد توی ناحیه ی طحالم دارم (البته اگه اشتباه نکنم و طحال باشه)
برخورد خاصی هم نداشتم که منجر به مصدومیت بشه..الان موقع تنفس مشکلی ندارم اما موقع خندیدن و خم شدن و نشستن ، شدید اذیت میشم..بنظرتون چیکارکنم..!!؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
10 ماه قبل
پاسخ به  Maj

باید به اورژانس مراجعه کنید تا به پزشک مربوطه ارجاع داده بشه

سمانه
سمانه
8 ماه قبل

سلام و درود جناب دکتر
من مدتهاست دستو پا و صورتم ورم میکنه و وقتی به سمت جلو خم میشم قسمت معده م درد شدیدی میگیره.
زبانم مثه گوشت پخته شده ترک ترک و ملتهبه و صبح ها ک ازخواب بیدار میشم متوجه میشم ک ورم داره
دکتر معده رفتم.معده م مشکلی نداره …ایا ممکنه از طحالم باشه؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  سمانه

دوست عزیز شما باید به متخصص داخلی مراجعه کنید.

محسن
محسن
8 ماه قبل

سلام،
من بعلت خونریزی شدید معده بعد از عدم نتیجه گیری از آندوسکوپی، آنژیومعده شدم و دو رگ ورودی به طحال را کوئل گذاری کردن و بستن، آیا مشکلی برای طحال حاصل میشه؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  محسن

چنین مواردی نیاز به بررسی دقیق دارد نمی تواند پاسخ دقیق داد دوست عزیز.
باید آزمایشات مشاهده شود.

حقیقت
حقیقت
8 ماه قبل

سلام عرض ادب … برادرزاده ام ۸سال دارد و شکمش حالت تورم پیدا کرده مقداری ، در سونوگرافی دو طحال مشاهده شده آیا مساله ای ایجاد میکند ؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  حقیقت

خیر ولی باید ویزیت شوند.

مهدی نجفی
مهدی نجفی
8 ماه قبل

سلام خانم بنده در قسمت غده لنفاوی درد زیادی دارند و اندازه آنها نیز بزرگ شده درد در ناحیه کشاله ران نیز دارند تابحال به چند متخصص در شیراز مراجعه کردیم ولی نتیجه ای نگرفتیم میخواستم راهنمایی کنید ممنون

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  مهدی نجفی

سلام باید توسط جراح داخلی ویزیت شوید یا با جراح سینه مشاوره بگیرید.

هادی کلهری
هادی کلهری
8 ماه قبل

با سلام و احترام
یک هفته می‌شود که در سمت چپ و در قسمت دنده‌های پایینی قفسه سینه که بیشتر به پهلو نزدیک است تا به سینه درد احساس میکنم
در حالت خوابیده با نیم چرخش به چپ درد شدید می‌شود و با برگشت به حالت اولیه کمی زمان می‌برد تا درد به حداقل درد برسد
ابتدا احساس می‌کردم ضربه به دنده‌ها یا سرما خوردگی در این ناحیه باشد اما درد به هیچ عنوان کمتر نشده و بهبودی حاصل نشده
ممنون میشم نظر جناب‌عالی رو در مورد این شرح حال بنده بنویسید
با تشکر

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  هادی کلهری

نیاز به انجام سی تی اسکن شکم و معاینه بالینی دارید.

مهدی احمدزاده
مهدی احمدزاده
5 ماه قبل

سلام اقای دکتر
ایا کبد چرب بالای گرید۲باعث درد در طحال میشه یانه؟
واین که بعضا سمت چپ(درست کنار معده وزیر دنده سمت تقریبا)یه درد تیز که انگار سوزن میزنن بهش،میخواستم بدونم این درد از طحال هست یانه؟ممنون از راهنمایی

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
5 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر

برای مشاوره دقیق تر با شماره ها تماس بگیرید و مشاوره دقیق انجام شود.

مهدی احمدزاده
مهدی احمدزاده
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر
میخواستم بدون کبد چرب بالای گرید۲باعث درد خیلی خفیف در طحال میشه یانه؟
و این که بعضا در سمت چپ(کنار معده و زیر دنده ها)یه دردی وجود داره مثل این که سوزن میزنن بهش،میخواستم بدونم این درد هم از طحال هست یانه؟
ممنون از راهنماییتون

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس