طحال چیست و کجاست؟
طحال چیست

طحال چیست و کجاست؟

admin 89 دیدگاه 9 خرداد 1403

یکی از سیستم‌ هایی که باید در بدن سالم، عملکرد کاملی داشته باشد سیستم لنفاوی است. از وظایف سیستم لنفاوی که طحال نیز شامل آن می شود می توان به حذف مواد زائد خون، تولید گلبول‌های سفید، حفظ تعادل مایعات و… اشاره کرد.

در این مقاله از وب سایت دکتر سعید شمس جراح لاغری در تهران می‌ آموزیم که طحال چیست و کجاست؟ چه کاری انجام می‌دهد؟ و همچنین درباره بیماری طحال، درمان این بیماری، علائم بزرگ شدن طحال، عوارض بزرگ شدن آن و عمل طحال اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

طحال چیست؟

طحال از اجزای سیستم لنفاوی بدن بوده و در از بین بردن ضایعات سلولی، حفظ تعادل مایعات بدن، تولید گلبول‌ های سفید و ساخت مواد دخیل در فرایند التهاب و بهبودی نقش دارد.

این عضو یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است که در سلامتی دستگاه گردش خون، پاکسازی بدن از مواد سمی و کمک به سیستم ایمنی با ساخت سلول‌ های مورد نیاز نقش مهمی ایفا می‌ کند.

ضعف طحال چیست؟

حال که با عملکرد طحال آشنا شده‌ اید باید بدانید که این عضو کوچک اما مهم هم ممکن است با آسیب‌ ها و بیماری‌ هایی مواجه شود که باید سریعاً به آن رسیدگی کنید. ضعف طحال زمانی اتفاق می‌ افتد که شما با نگه داشتن بیش از حد مدفوع عملکرد یا کارکرد درست این عضو را با اختلال مواجه نمایید.

البته اگر به طور پیوسته به پهلوی چپ بخوابید و یا اقدامات لازم را برای درمان یبوست انجام ندهید ضعف در طحال به طور قطعی اتفاق می‌ افتد و عواقب و عوارض بسیار زیاد و سنگینی را در پی خواهد داشت.

یکی از مهمترین دلایل ایجاد ضعف در این عضو کوچک اما مهم، باقیماندن خون آلوده در بدن است. پزشکان توصیه دارند که حتماً با روش‌ های موثر مانند حجامت در فصول مختلف سال به خروج خون آلوده کمک کرده و اجازه دهید که با این کار فیلتر یا تصفیه خون انجام پذیرد، قطعاً در چنین موقعیتی طحال پاکسازی شده و عملکردی بهتر و بدون محدودیت خواهد داشت.

ضعیف شدن این عضو، آسیب‌ ها و عوارض بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت، اگر بخواهیم ضعف طحال را در بدن با بیان ساده برایتان بازگو کنیم می‌ توان اینگونه گفت که به طور معمول کبد ‌خون سوداوی را به طحال می‌ فرستد و از طریق آن به روده بزرگ منتقل می شود تا تمامی سموم و خون آلوده دفع شود.

اما زمانی که طحال از این خون‌ های فاسد پر می شود، انتقال خون به پشت قلب و میان دو کتف آغاز می شود اما زمانی که طحال عملکرد ضعیفی داشته باشد کبد خون بیشتری را به فیلتر می‌ فرستد و زمانی که طحال بیش از حد نرمال از خون فاسد پر شود این خون در بدن پخش خواهد شد.

در چنین شرایطی خون‌ های آلوده در رگ‌ ها رسوب می‌ کند و منجر به ایجاد درد و ناراحتی و بروز بیماری‌ هایی مانند درد کتف یا قلنج خواهد شد. البته به دنبال این شرایط آسیب‌ هایی در ناحیه گردن و همچنین بروز سردرد و آرتروز هم دور از انتظار نخواهد بود.

حال که با عملکرد مهم طحال آشنا شده‌ اید باید در فواصل زمانی کوتاه عملکرد این عضو مهم را بررسی کرده تا اگر اختلالی در کارکرد آن وجود دارد سریعاً بررسی‌ های تکمیلی انجام پذیرد تا همواره جسمی سالم داشته باشید.

طحال کجاست؟

طحال کجای بدن است

طحال عضوی داخل شکمی به رنگ بنفش، موربی (یا لوبیایی) شکل و به اندازه مشت انسان است و در قسمت فوقانی شکم، کنار معده، بالای کلیه چپ و زیر قفسه سینه سمت چپ قرار دارد.

وزن این عضو بین 75 تا 150 گرم و حدود 11 سانتی‌ متر بوده و در هر دقیقه حدود 300 میلی لیتر خون از آن عبور می‌ کند.

وظیفه طحال چیست؟

اگر نقش طحال را در بدن با جزئیات بیشتر بدانید قطعاً از سلامت این عضو مهم و حساس محافظت کرده و با این شرایط جسمی سالم و عاری از هرگونه آسیب و بیماری خواهید داشت.

همانطور که گفته شد این عضو نقش مهمی در تولید سلول‌ های خونی دارد، از بدو تولد این عضو حساس فعالیت خود را شروع کرده و به تولید برخی از سلول‌ های خونی مانند لنفوسیت‌ ها و ماکروفاژها کمک شایانی می‌ کند. ماکروفاژ‌ها سلول‌ هایی می‌ باشند که به هضم و نابودی سلول‌ های مرده بدن کمک خواهند کرد، حال تصور کنید که طحال به تولید این سلول‌ های مفید کمک کرده و چه نقشی مهمی را در حفظ سلامت بدن ایفا می‌ کند.

اما از دیگر نقش‌ های مهم طحال در بدن باید به نگهداری از سلول‌ های خونی اشاره کرد، به طور کلی این عضو مانند یک منبع برای سلول‌ های خونی به شمار می‌ آید و زمانی که بدن به سلول‌ های خونی احتیاج پیدا می‌ کند طحال این سلول‌ ها را آزاد کرده و به جریان خون منتقل می‌ کند. با این حال توجه داشته باشید که در چنین شرایطی و زمانی که طحال عملکرد درست و بدون عیب و نقصی دارد بدن هرگز با کمبود سلول‌ های خونی مواجه نشده و سایر بیماری‌ ها و اختلالات شدید رخ نمی‌ دهد.

همه ما می‌ دانیم که سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت بدن داشته و با انواع بیماری‌ ها و عوارض جسمانی مقابله می‌ کند، عملکرد سیستم ایمنی بدن وابسته به برخی از اعضا مانند طحال است، طحال به گونه‌ ای فعالیت دارد که به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده و باعث می شود تا در مواجهه با عوامل بیماری زا و انواع عفونت‌ ها عملکردی دقیق و سریع داشته باشد.

وجود برخی از اعضای بدن مانند طحال برای حفظ سلامت بدن و عملکرد درست سایر ارگان‌ ها حیاتی می‌ باشد، با وجود طحال، خون به راحتی تصفیه می شود و تمامی سموم، مواد مضر و تمامی سلول‌ های مرده از خون پاکسازی و حذف خواهند شد.

کارکرد طحال در بدن چیست؟

امروزه تمامی افراد می‌ دانند که طحال یکی از اعضای مهم بدن به شمار آمده و برای پاکسازی خون و تولید انواع سلول‌ ها حضور چنین عضوی کاملاً حیاتی می‌ باشد. اما اگر بخواهیم کارکرد این عضو را در بدن کمی جزئی‌ تر بررسی کنیم ابتدا باید به این مسئله اشاره کرد که برای تولید برخی از سلول‌ های خونی وجود این عضو لازم است.

از دوران جنینی و زمانی که عضوی به نام طحال شروع به رشد می‌ کند عملکرد خود را تا حدودی آغاز کرده و روند کار آن از بدو تولد به صورت جدی‌ تر انجام می شود. قطعاً اگر طحال وجود نداشته باشد تولید انواع سلول‌ های سفید خون و تمامی سلول‌ هایی که به هضم و نابودی سلول‌ های مرده کمک می‌ کند با اختلال مواجه شده و بدن در این زمینه به مشکل خواهد خورد.

مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که سیستم ایمنی بدن از چند بخش تشکیل شده که مهم ترین آن طحال نام دارد، وجود این عضو در عملکرد درست سیستم ایمنی بدن کاملاً ضروری می‌ باشد و به تقویت واکنش بدن نسبت به عوامل بیماری‌ زا کمک زیادی خواهد کرد.

زمانی که طحال عملکرد درستی داشته باشد بدن در مواجهه با سایر عوامل عفونی و بیماری ها عملکرد بهتری خواهد داشت.

برخی از آسیب‌ ها و بیماری‌ های جسمانی که افراد متحمل می شوند به دلیل وجود عوامل بیماری‌ زا، سموم و مواد مضری است که در خون باقی می‌ ماند، وجود برخی از اعضای بدن مانند طحال برای تصفیه خون الزامی می‌ باشد و مهم است که این عضو عملکرد درست خود را به اجرا درآورده و تمامی عوامل بیماری زایی که در خون وجود دارد را دفع خواهد کرد.

با تمام این تفاسیر متخصصان به دنبال روش‌ های موثر برای تقویت طحال هستند و معتقدند که هرگونه ضعف و آسیبی که متوجه این عضو شود اختلالات زیادی را در سراسر بدن به همراه خواهد داشت.

بیماری طحال چیست؟

طحال همچنین ممکن است درگیر انواع دیگری از بیماری‌ها شود که در زیر به‌اختصار آن‌ها را بررسی می‌ کنیم:

 • طحال اضافی: در حدود 10 تا 15 درصد افراد دیده می‌شود، بسیار کوچک است و عوارض خاصی ندارد.
 • پارگی طحال: به‌دنبال آسیب‌ دیدگی ایجاد می‌ شود و ممکن است باعث خون‌ ریزی داخلی شود.
 • کم‌ خونی داسی‌ شکل: در این بیماری که نوعی بیماری ارثی است، گلبول‌ های قرمز از شکل طبیعی خود خارج و به شکل هلال درمی‌ آیند؛ در این حالت موجب اختلال در جریان خون و آسیب به اندام‌ هایی مثل طحال می‌ شوند.
 • ترومبوسیتوپنی: در جریان ذخیره خون توسط طحال، ممکن است پلاکت‌ های زیادی ذخیره شوند و بدن با کمبود پلاکت مواجه شود.
 • سرطان طحال: این نوع سرطان نادر است.
 • انفارکتوس طحال: اگر خون‌ رسانی به طحال کاهش یابد، انفارکتوس طحال رخ می‌ دهد. این کاهش ممکن است به دلیل وجود لخته در یکی از رگ‌ های خون‌رسانی به طحال ایجاد شود.
 • ضعف طحال: با ضعیف شدن طحال، تصفیه خون درست انجام نمی‌ شود و سبب می‌ شود که خون فاسد در بدن پخش شود، در برخی از نواحی و رگ‌ های بدن رسوب کند و درد و ناراحتی را به نواحی مختلف بدن تحمیل کند.

علائم بیماری طحال چیست؟

 • احساس درد یا پُر بودن سمت چپ بالای شکم
 • درد هنگام تفس عمیق در ناحیه سمت چپ شکم
 • احساس سیری یا عدم توانایی در خوردن یک وعده غذایی
 • سوء هاضمه بعد از خوردن مواد غذایی
 • خستگی های مزمن و پایین بودن سطح انرژی بدن
 • کاهش وزن بدون هیچ گونه علتی
 • کم خونی و زردی پوست
 • عفونت‌های مکرر در ناحیه گوش، مجاری ادراری، تنفسی یا عفونت‌ های سینوسی

علائم سرطان طحال چیست؟

یکی از سرطان‌ های نادر که ممکن است افراد در گروه های سن مختلف به آن مبتلا شوند سرطان طحال است. سرطان طحال زمانی اتفاق می‌ افتد که سلول‌ های این عضو مهم به صورت غیر طبیعی شروع به رشد و تکثیر کرده و بدن نمی‌ تواند سلول‌ های اضافه را از بین ببرد.

سرطان زمانی اتفاق می‌ افتد که سیستم ایمنی واکنش درستی نداشته و مانع از رشد بیش از حد سلول‌ ها نمی شود. سرطان طحال هم مانند سایر بیماری‌ ها علائم و نشانه‌ هایی دارد که از مهم ترین آنها باید به دردهای بی‌ دلیل در نواحی شکم اشاره کرد، معمولاً طحالی که با سلول‌ های سرطانی درگیر است دردهای پیوسته را به وجود می‌ آورد که برای افراد غیر قابل تحمل می‌ باشد.

علاوه بر دردی که در ناحیه شکم به واسطه بروز سرطان طحال اتفاق می‌ افتد برخی از افراد تورم را نیز تجربه می‌ کنند، معمولاً در بخشی از بدن که طحال قرار می‌ گیرد شکم متورم شده و از سایز طبیعی بزرگتر به نظر می‌ رسد.

تمامی بیماری‌ ها علائم و نشانه‌ هایی دارند که معمولاً در بین افراد بیمار یکسان و مشابه است، متخصصان معمولا خونریزی‌ های بی‌ دلیل و پیوسته در نواحی مختلف بدن را از جمله دلایل ابتلا به بیماری‌ های خاص مانند سرطان طحال می‌ دانند.

اگر به طور پیوسته با خونریزی لثه یا خونریزی بینی یا روده مواجه هستید باید به چنین آسیب جدی مشکوک شده و سریعاً برای بررسی‌ های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

همانقدر که چاقی بی‌ دلیل و سریع خطرناک است کاهش وزن شدید و محسوس هم نشانه‌ ای از یک بیماری جدی خواهد بود، اگر بی‌ دلیل کاهش وزن محسوس را تجربه می‌ کنید بدون آنکه تغییری در رژیم غذایی خود اعمال کرده باشید می‌ تواند از نشانه‌ های این بیماری خطرناک باشد.

عوارض بزرگ شدن طحال چیست؟

بزرگ شدن طحال یا اسپلنومگالی به دلیل عوامل، عفونت‌ها یا بیماری‌ های مختلفی مثل عفونت‌ های ویروسی مانند مونونوکلئوز، عفونت‌های باکتریایی مانند سیفلیس، عفونت‌های انگلی مانند مالاریا، انواع مختلف آنمی همولیتیک، سرطان‌های خون و… رخ می‌ دهد و علائمی چون سوء هاضمه یا احساس ناراحتی گوارشی بعد از غذا خوردن، احساس درد و ناراحتی در اطراف ناحیه طحال، درد هنگام تنفس عمیق، خستگی مزمن، کم‌خونی، کاهش وزن، ظاهر شدن کبودی‌های زیاد در بدن، خون‌ریزی، یرقان (زردی پوست و چشم) و… به‌دنبال دارد.

این عارضه ممکن است تنها با تغییر و اصلاح سبک زندگی، دارو درمانی و درمان عللی که به بزرگ شدن طحال منجر شده، درمان و ناپدید شود و یا ممکن است که آن‌قدر شدید، دردناک و مشکل‌ آفرین باشد که بیمار را نیازمند جراحی و خارج کردن طحال از بدن کند. درد در این عارضه، در ناحیه اطراف طحال، کمر و شانه بروز می‌یابد و باعث احساس فشار زیادی در بیمار می‌شود.

عمل طحال

اگر بزرگی طحال در بیمار عارضه‌ های جدی ایجاد کرده یا بیمار مبتلا به پارگی طحال، سرطان، کیست یا تومور یا اختلالات خونی باشد، پزشک معالج راه جراحی را برای حل این مشکلات پیش می‌ گیرد. عمل جراحی طحال یا اسپلنکتومی، عملی برای برداشتن این عضو است. اگر فقط بخشی از طحال برداشته شود، به آن اسپلنکتومی جزئی می‌گویند.

اسپلنکتومی با روشی به نام لاپاراسکوپی انجام می‌ شود که طی آن جراح، وسیله‌ ای شبیه به تلسکوپ را که دوربین ریزی به آن متصل است، از طریق ایجاد شکاف ریزی در ناف وارد بدن می‌ کند، این ابزار لاپاراسکوپ نام دارد. لاپاراسکوپ با ورود به بدن، نمایی از درون شکم را ضبط و به مانیتور انتقال می‌ دهد، جراح به کمک مانیتور و لاپاراسکوپ، جراحی را انجام می‌ دهد.

این عمل معمولا عملی بی‌ خطر است و نیاز به بستری در بیمارستان نیز ندارد، بیمار خیلی زود از بیمارستان مرخص می‌ شود و خیلی سریع دوره نقاهت را طی کرده و به فعالیت‌ های روزانه خود برمی‌ گردد.

دریافت مشاوره تلفنی و متنی رایگان
برای دریافت مشاوره تلفنی، متنی یا رزرو آنلاین نوبت با ما در ارتباط باشید
89 دیدگاه
14 دی 1400
فواد
بزرگ شدن طحال سبب پولیپ معده می‌شود؟
  با سلام این دو مورد ارتباطی با هم ندارد مگر آنکه توده معده سرطانی باشد.
  26 مهر 1401
  هانیه مطلق
  با سلام و احترام پدر بنده واریس معده دارند و با وجود مصرف دارو و تحت نظر بودن پزشک گوارش هر از چندگاهی خونریزی معده میکنند و طحال ایشان بزرگ است و متخصص خون هم طبق آزمایش های انجام گرفته مورد خاصی مشاهده نکردند، آیا میتواند علت این خونریزی های مکرر و کم خونی ناشی از آن بخاطر طحال بزرگ ایشون باشد؟ پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم
  25 خرداد 1402
  علیرضا
  سلام به تازگی متوجه شدم که طحالم بزرگ شده و بعد از انجام سی تی اسکن فعلا گفتن یه کیست عفونی در طحالم هست ولی صد در صد جواب ندادن،من دو روز هست که پاهام و صورتم ورم میکنه،،قبل از اینها هم پا درد شدید داشتم،میخواستم ببینم خطرناکه یا میتونه به هم ربط داشته باشه
17 دی 1400
م.م
سلام خسته نباشید من هموگلوبین خونم ۸ شده و اندازه طحالم ۱۷۰ میلی آیا باید طحالم رو بردارم؟؟ سونوگرافی طحال انجام دادم نوشته طحال بزرگتر از حد طبیعی خیلی نگرانم
13 بهمن 1400
ترمه
سلام من کیست به اندازه ۲۱میلیمتر در طحال دارم آیا مشکل ایجاد میکنه؟ میشه راهنمایی کنید؟
  کیست طحال باید بررسی کامل آزمایشگاهی و معاینه بالینی بشود و حتما باید توسط پزشک جراح مشاوره بشوید.
   20 مرداد 1402
   borhanbabayi30
   سلام‌ خسته نباشید و درود به جناب دکتر معذر من تو‌بچه گی طحالم ضربه خورد خون ریزی داخلی کردم و باعث شد دکتر ها درش بیارن و‌تو شکمم به شکل تخمه پخشش کردن چون سنم کمبود آنها گفتند شاید رشد دوباره بکنه الان رشد کرد و چهارتاش بزرگ شدن الان باعث میشه مداوم درد بگیرم باید دوبار جراحی بشم لطفا راهنمایم کنید
22 بهمن 1400
مهدوی کیا
سلام ،مادر من ۶۳ سالشه. پلاکت خونش ۹۰ و اندازه طحالش ۱۶۱ هستش ،wbc11500 ,rbc 4.4 هستش .لنفوسیت هم ۱۶ هست . کرونا گرفته بود اونجا گفتن باید متخصص خون ببینه خواستم ببینم .خیلی خطرناکه ؟ و اینکه چیکار باید کرد؟
4 فروردین 1401
مائده
من زیر قفسه سینم سمت چپ خیلییی درد میکنه نمیتونم سمت چپم و تکون بدم نفس عمقیم میکشم خیلی درد میکنه دستم میزنی همینطور دو هفتس یعنی از طحاله؟
  درد سمت چپ شکم تا ۳ هفته بعد عمل قابل قبول است و باید مسکن مصرف کنید و اگر بالای ۳ هفته همچنان درد داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.
   21 مهر 1401
   فوزيه
   من طحالم ١٣٣ ميل شده و نوشته بزركتر از حد طبيعيه كبد هم نوشته گرانولوم كلسيفيه سگمان ٧ .بخاطر درد و فشار زير دنده سمت چپ ام كه هرزگاهي ميگيره ول ميكنه رفتم دكتر و سونو ولي ازمايش خون ام اوكيه همه توي رنج هست فقط نسبت لنفوسيت به نوتروفيل كمي زياد شده و nlr رو نوشته ٣/٥ و كمي التهاب . الان بايد چكار كنم و چه دكتري برم؟
   28 مهر 1401
   حسن
   سلام من درد قفسه سینه دارم یه ذره ورم معده دارم جزعی ولی بعضی موقع نفسم بالا نمیاد فشارم بالا پایین میشه دیوونه شدم ازمایش چکاب کامل دادم میگه هیچی نیست اکو تست ورزش میگه چیزی نیست ولی درد دارم یا فشارم می افته یابالا می ره درد هم تو سینم دارم باسر درد خیلی هم عصبی شدم احساس خفگی بغض میکنم تو را خدا راهنمایی کنید چکار کنم
    مشکل شما یک مشکل داخلی هست و مربوطه به پزشکان داخلی می باشد (دکتر داخلی، ریه یا قلب) نیازه به عمل جراحی نیست. پزشک داخلی باید شما را معاینه و درصورت معرفی و تجویز ایشان به جراحی ما جراحی میکنیم.
   4 آبان 1401
   مرجان
   دکتر ایا طحال را میشه پیوند زد و کسانیک مشکل تنفس دارن چطوری بفهمیم که مشکل طحال داریم ممنون میشم جواب منو بدید سلام دکتر
13 فروردین 1401
محمد
سلام و عرض ادب.امیدوارم حالتون خوب باشه. بنده بخاطر یه تصادفی طحالم رو برداشتن. میخواستم بدونم طحال به ریه ربط پیدا می‌کنه و باید از گرد و غبار،خاک،دود و هوای تهران دور باشم و مراقبت کنم؟
سلام باید بصورت حضوری ویزیت شوند و شرح حال بیمارتان مشاهده شود تا بتوان نظر دقیق پزشکی داد.
12 اردیبهشت 1401
حسین
سلام وقت بخیر خسته نباشید مادر من 52 سالشه 2 ماه که پایین سمت چپ سینه اش درد شدیدی داره دکتر رفتیم اما گفت زخم معده داره دو ماهه که فقط قرص میخوره خوب نشده ک هیچ بدترم شده ممکنه از طحال باشه ؟؟؟ چون بیشتره علایم رو داره
2 مرداد 1401
زینب
سلام محدوده دنده هام کمی اذیت میکنه یه موقع هایی تو دستشویی یک دفعه انگار دو قسمت در پایین دنده هام میرن داخل همدیگه. البته مطمئن نیستم این خالتی که دارم لزوما به اون داخل رفتن ، مربوط باشه
17 مرداد 1401
علی
سلام من درد زیادی در منطقه چپ زیر قفسه سینه دارم که وقتی مقداری غذامیخورم وفعالیت میکنم به شدت درد میگیره درست جایی که دنده پایین از روی شکم قابل لمسه دوسه دنده بالاتر،آیا مربوط به معده یا طحال میشه؟
  باید شرح حال دقیقتر داشته باشیم و نیاز به ویزیت حضوری هستید تا بتوان نظر پزشکی دقیق تر داد.
   15 آبان 1401
   زهرا
   سلام من در طحالم کیستی به ابعاد۴۹×۶۱دارم آیا باید طحالمو در بیارم؟
    کیست طحال نیاز به بررسی آزمایشگاهی و معاینه دارد تا در مورد عمل کردن آن تصمیم گیری شود.
     7 خرداد 1402
     Yegane
     سلام من یه دوسه ماهی هست که گاهی یک بار زیر قفسه سینه ام درد میگیره امروز هم تو باشگاه ک بودم خیلی درد گرفت ک اصلا نتونستم ورزش کنم آزمایش خون دادم کم خونی داشتم و پلاکتم هم پایین بود‌ میتونه به خاطر طحال باشه؟
     باید بصورت حضوری ویزیت و با توجه به نتایج آزمایشات شما می توان نظر قطعی داد.
  2 مهر 1401
  مصطفی شیخ
  سلام من هوچکین داشتم و سال ۸۵ شیمی درمانز کردم،طحالم بزرگتر از حد نرمال هست، وقنی رو کمر دراز کشیدم سمت چپ زیر قفسنه سینه احساس میکنم چیز اضافه ای هست، درد ندارم...معمولا خسته و کم انرژی هستم.مشکل از طحالم هست؟راه یا دارویی هست که به حد نرمال برگرده؟
   با سلام نظر دقیق پزشکی با مشاهده آزمایشات شما می تواند داد دوست عزیز و بدون نتایج آزمایشات و مهاده آن نمی توان نظر دقیق و تجویز دارو کرد. حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.
    25 مهر 1401
    فاضل
    سلام من روی گونه هام جوش میزنه مخصوصا بعد از خوردن غذاهایی که گرمی داره یه مدت سمت راست صورتم جوش میزنه باز اونجا قطع میشه وسمت چپ جوش میزنه این ممکنه از طحال باشه؟
     جوش صورت ارتباطی با مشکلات طحال ندارد مگر آنکه در آزمایشات خون مشکل داشته باشید.
19 مهر 1401
حسین
با سلام بنده الان چند ماهی هستش که ساعت ۶صبح بخاطر درد شدید سمت چپم بین معده و قلبم از خواب بیدار میشم آندوسکوپی رفتم از قلبم اکو وسی تی گرفتم مشکل خاصی ندارم اماکن داره که این درد از طحال باشه
30 مهر 1401
حسین
سلام من درد سمت چپ زیر قفسه سینه دارم حدود یک هفته قبلا برای سنگ کلیه سی تی دادم که مشخص کرد طحالم مقداری بزرگتر از نرمال است وزن 115است با قد 187 میخواستم بدونم آیا فعالیت ورزشی یا رژیم که داشتم برای اضافه وزن میتواند باعث درد باشد ؟ ادامه رژیم یا کم کردن ورزش
30 مهر 1401
فاطمه
سلام، همسر من itp دارن که بعد از تشخیص طحالشون رو برداشتن الان تقریبا یک و سال و نیم از عمل طحالشون میگذره و تعداد گلبول های سفیدشون گاهی کم میشه و دوباره برمیگرده به حالت نرمال و این موضوع در طی ماه های اخیر چند بار رخ داده ، میخواستم ببینم مشکل چیه و ایا خطرناک ؟
  کسانی که طحال شون رو برداشتند باید سالانه واکسن آنفولانزا و هر 5 سال واکسن پنوموکوک تزریق کنند و در صورتی که گلوبول های سفید از یک حدی که توسط دکتر داخلی یا خون بررسی شود اگر از یه حدی کمتر نباشد که باعث عفونت خود به خودی بشه، در سایر موارد اگر عفونت یا مشکلی در موارد خونی نباشد جای نگرانی نیست.
22 آذر 1401
عطیه
سلام، من شب ها که میخوابم قسمت بالای کمرم، سمت چپ از پشت درد میکنه یه درد بد به پهلوهام هم میخوره، میخواستم بدونم به طحال ربط داره؟
28 آذر 1401
آرزو فلاح
با سلام من همسرم ۲۶ سالشه چند بار سرما و انفولانزا گرفته بود اما داروهاش رو مصرف نکرده بود و دچار عفونت خون شد بنابراین بیمارستان بستری شد و انواع ازمایشها از قبیل hiv و سرطان ها و سی تی اسکن و سونو و.. انجام داد. همه چی نرمال بود اما سایز طحالش 146 میلیمتر بوده و یه مقدار ریه دارای التهاب بوده و جواب ازمایش ویروس ebv مثبت بوده و به این ویروس مبتلا شده...الان یک روز هست که مرخص شده اما چند روزه که انگار طحالش درد میگیره میخواستم بدونم درد طحالش طبیعیه یا باید کاری انجام بده؟
سلام من حدود دو ماهه سمت چپ زیر دنده بالای شکمم به شدت در حین سرفه خندیدن عطسه درد میگیره در حدی که انقدر فشار دادم جای انگشتام رو بدنم مونده مریض شده بودم سه ماه پیش افونت ریه و گلو دوره مریضیم تموم شد ۲ روز بعد دوباره گلوم افونت کرده از کودکی تا الان هم هرموقع زیاد راه برم یا بدوم درد شدیدی اون قسمت میگیره میشه راهنماییم کنید مشکل اریتمی قلب تنگی دریچه قلب و تولید بسیار پایین فاکتور ۲ خون و اضطراب منتشر دارم ممنون میشم راهنمایی کنید دیگه تحمل ندارم دردشو
25 دی 1401
انتظاری
سلام،برادر من سرطان لنفاوی دارند،بعد از اتمام دوره شیمی درمانی،پت اسکن انجام داده و متخصص خونش گفته طحال کمی بزرگ است و گفته شاید طحال شما از ابتدا بزرگ بوده و مشکلی ندارد،اما برای اطمینان به یک متخصص دیگر مراجعه کردیم و تشخیص دادند که طحال شما کمی آلوده شده و باید جراحی کنید و بردارید، الان به نظر شما اقای شمس چه کار باید انجام بدیم؟
17 اسفند 1401
آیدا
با سلام دوسال پیش درگیر بیماری کرونا شدم و بعد از پشت سر گذاشتم قسمت چپ سینه و پشت کتفم دردهای بدی دارم به حدی که تنفس سخت میشه واسم ضعف شدید بدنی دارم وعفونت مداوم گوش آیا ربطی به طحال داره؟
13 فروردین 1402
سجادی
سلام اقای دکتر،من ۲۰ سالمه و به علت تصادف با موتور سیکلت دچار خونریزی داخلی شدم و زودبه بیمارستان انتقالم دادن و طحالم رو بیرون اوردن میخاستم ببینم چه نکاتی رو باید رعایت کنم و ایا نبود طحال دچار مشکل میشه؟ و اینکه بعد از چند ماه میتونم به باشگاه بدنسازی ادامه بدم و گینر(پودر) استفاده کنم؟
17 اردیبهشت 1402
فاطممه
کولیت اولسروز دارم 20 ساله دارو میخورم و در چهار سل اخیر دوبارداری پشت هم داشتم در سونوی اخبیر دکتر گفتن طحال بسیار ریز هست و بزور دیده میشه . سمت چپ زیر قفسه سینه درد های دارم که با نفس عمیق بدتر میشه در درهام مداوم نیست . نیاز به پیگیری هست؟
30 خرداد 1402
Maj
سلام دکتر عزیز ، وقت بخیر دیشب سالن بودم و بعد از سالن ، احساس عجیب درد توی ناحیه ی طحالم دارم (البته اگه اشتباه نکنم و طحال باشه) برخورد خاصی هم نداشتم که منجر به مصدومیت بشه..الان موقع تنفس مشکلی ندارم اما موقع خندیدن و خم شدن و نشستن ، شدید اذیت میشم..بنظرتون چیکارکنم..!!؟
8 مرداد 1402
سمانه
سلام و درود جناب دکتر من مدتهاست دستو پا و صورتم ورم میکنه و وقتی به سمت جلو خم میشم قسمت معده م درد شدیدی میگیره. زبانم مثه گوشت پخته شده ترک ترک و ملتهبه و صبح ها ک ازخواب بیدار میشم متوجه میشم ک ورم داره دکتر معده رفتم.معده م مشکلی نداره ...ایا ممکنه از طحالم باشه؟
15 مرداد 1402
محسن
سلام، من بعلت خونریزی شدید معده بعد از عدم نتیجه گیری از آندوسکوپی، آنژیومعده شدم و دو رگ ورودی به طحال را کوئل گذاری کردن و بستن، آیا مشکلی برای طحال حاصل میشه؟
15 مرداد 1402
حقیقت
سلام عرض ادب ... برادرزاده ام ۸سال دارد و شکمش حالت تورم پیدا کرده مقداری ، در سونوگرافی دو طحال مشاهده شده آیا مساله ای ایجاد میکند ؟
19 مرداد 1402
مهدی نجفی
سلام خانم بنده در قسمت غده لنفاوی درد زیادی دارند و اندازه آنها نیز بزرگ شده درد در ناحیه کشاله ران نیز دارند تابحال به چند متخصص در شیراز مراجعه کردیم ولی نتیجه ای نگرفتیم میخواستم راهنمایی کنید ممنون
21 مرداد 1402
هادی کلهری
با سلام و احترام یک هفته می‌شود که در سمت چپ و در قسمت دنده‌های پایینی قفسه سینه که بیشتر به پهلو نزدیک است تا به سینه درد احساس میکنم در حالت خوابیده با نیم چرخش به چپ درد شدید می‌شود و با برگشت به حالت اولیه کمی زمان می‌برد تا درد به حداقل درد برسد ابتدا احساس می‌کردم ضربه به دنده‌ها یا سرما خوردگی در این ناحیه باشد اما درد به هیچ عنوان کمتر نشده و بهبودی حاصل نشده ممنون میشم نظر جناب‌عالی رو در مورد این شرح حال بنده بنویسید با تشکر
سلام وقت بخیر میخواستم بدون کبد چرب بالای گرید۲باعث درد خیلی خفیف در طحال میشه یانه؟ و این که بعضا در سمت چپ(کنار معده و زیر دنده ها)یه دردی وجود داره مثل این که سوزن میزنن بهش،میخواستم بدونم این درد هم از طحال هست یانه؟ ممنون از راهنماییتون
دیدگاهتان را بنویسید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.

مشاوره رایگان 09331017878