حالت تهوع

فهرست مطالب

حالت تهوع یا تهوع یک بیماری نیست، اما می تواند علامتی از یک بیماری باشد. حالت تهوع یک ناراحتی سطحی معده است که اغلب با وجود تمایل به تخلیه مواد داخل معده همراه شده که به آن استفراغ گفته می شود، اما همیشه منجر به آن نمی شود. حالت تهوع می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان ایجاد شود و از عوامل ایجاد آن می توان به: پرخوری، انسداد روده، ماشین یا دریا زدگی و … اشاره کرد. در این مقاله می خواهیم به برسی علت حالت تهوع بعد از عمل چاقی بپردازیم و بعد از آن به شما راه حل هایی برای بهبودی هرچه سریع تر را معرفی کنیم.

علت حالت تهوع بعد از جراحی اسلیو معده

حالت تهوع و استفراغ از موضوعات رایجی است که بیماران جراحی چاقی پس از انجام عمل اسلیو معده با آن روبرو هستند. در اکثر قریب به اتفاق موارد بعد از جراحی، مسائل مربوط به حالت تهوع و استفراغ به مواردی مربوط به تغییر در رژیم غذایی و نیازهای غذایی بیمار و دوره لازم برای عادت به این تغییرات مربوط می شود. البته گاهی اوقات افراد نسبت به داروهای بیهوشی یا درد واکنش نشان می دهند.

در موارد نادر، حالت تهوع و استفراغ ممکن است نتیجه زخمی باشد که پس از جراحی ایجاد شده است. اگر بعد از گذراندن عمل جراحی اسلیو معده، احساس مکرر تهوع را احساس کردید،  این موارد را با جراح چاقی یا پزشک عمومی خود در جریان بگذارید.

هنگامی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرید، تمرکز عمل کاملاً معده است. بنابراین در طی روند بهبودی، وجود برخی ناراحتی ها در این ناحیه معمول است. تجربه حالت تهوع و حتی استفراغ پس از جراحی کاهش وزن غیرطبیعی و عجیب نیست. مطالعات نشان می دهد که تا 70٪ از بیماران بعد از جراحی کاهش وزن حالت تهوع پیدا می کنند و بسیاری از آنها حداقل یک بار در هفته در طول بهبودی استفراغ را تجربه می کنند.

علت احتمالی دیگر حالت تهوع و استفراغ سندرم دامپینگ است. این وضعیتی است که در تعدادی از بیماران جراحی چاقی اتفاق می افتد؛ وقتی غذا سریعتر از حد معمول از معده به روده کوچک می رود. استفراغ و حالت تهوع از علائم ناشی سندرم دامپینگ است و علاوه بر آن درد / گرفتگی شکم و اسهال نیز جز علائم مختلف ناشی از سندرم دامپینگ می باشد. لازم به ذکر است که اگر علاوه بر حالت تهوع دارای علائمی مانند اسهال هستید حتماً با رعایت دستورالعمل رژیم غذایی با جراح چاقی خود مشورت کنید.

آیا مشکلات تهوع با گذشت زمان بهبود می یابد؟

به طور کلی بله

همانطور که جای زخم بعد از عمل بهبود پیدا می کند و به رژیم جدید و عادت های غذایی خود خو می گیرید، در آینده نیز مشکلات کمتری در مورد حالت تهوع، استفراغ و دامپینگ خواهید داشت. این همه بخشی از فرآیند شناخت بدن به نیازهای غذایی جدید شماست؛ بنابراین صبور باشید.

تهوع یک عارضه جانبی رایج است زیرا بدن شما با تغییر در میزان کالری دریافتی و بار مواد مغذی سازگار می شود. در اینجا چند یادآوری برای کمک به شما در کاهش ناراحتی حالت تهوع، به ویژه بلافاصله بعد از جراحی آورده شده است:

  • آرام بجوید.
  • اطمینان حاصل کنید که غذا بسیار نرم است.
  • 30 تا 60 دقیقه بعد از غذا، آب بنوشید و این کار را به آرامی انجام دهید.
  • مراحل رژیم خود را با دقت دنبال کنید.
  • ویتامین ها و مکمل ها را همراه غذا مصرف کنید و ویتامین های مایع را امتحان کنید.
  • راه حل های طبیعی تهوع شامل چای زنجبیل و نعناع است اما به شما هشدار داده می شود که زنجبیل خام (و سایر گیاهان و ادویه جات) می تواند معده را ناراحت کند.
  • غذای خود و علائم خود را حتماً بصورت روزانه در یک ژورنال تعیین شده برای مواد غذایی ردیابی کنید. این نظارت ضروری است، به ویژه برای جلوگیری از هرگونه عوارض جانبی غیرمعمول که نشان دهنده یک مشکل شدید باشد.

اگر بعد از تغییر رژیم غذایی هنوز علائم سندرم دامپینگ داشته باشم چه می کنم؟ بیشتر افراد با تغییر رژیم غذایی بهبود می یابند اما برای تعداد معدودی این روند بهبودی ایجاد نمی شود. اگر در عرض 2-4 هفته پس از اصلاح رژیم، بهبودی مشاهده نکردید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر تمایل دارید درمورد تغذیه بعد از عمل اسلیو بیشتر بدانید و با مراحل رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو آشنا شوید بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

علت حالت تهوع بعد از عمل بای پس معده

بعد از جراحی بای پس معده، مهم است که به بهترین نحو ممکن به دستورالعمل های جراح چاقی خود پایبند باشید تا ضمن تنظیم شدن با سبک زندگی جدید و سالم، به ویژه در مورد رژیم، خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهید. با توجه به اینکه جراحی بای پس معده نوعی جراحی سوء جذب برای کاهش وزن است، تغذیه بسیار مهم است. عدم مصرف انواع مناسب غذاها می تواند منجر به عارضه جانبی ناخوشایندی شود که به سندرم دامپینگ معروف است.

سندرم دامپینگ نوعی بیماری است که می تواند پس از جراحی بای پس معده ایجاد شود و هنگامی اتفاق می افتد که غذا خیلی سریع از معده به روده می رود. سندرم دامپینگ بعد از جراحی بای پس معده می تواند علائم ناخوشایند و گاهی دردناکی مانند گرفتگی شکم و اسهال ایجاد کند. بیمارانی که از سندرم دامپینگ رنج می برند به طور معمول علائم مختلفی را تجربه می کنند که از نظر طول و شدت متفاوت است. در حالی که کنار آمدن با سندرم دامپینگ دشوار است، اما با تغییر کامل در رژیم غذایی می توان آن را مدیریت و حتی پیشگیری کرد. مواردی که باعث می شود سندرم دامپینگ، اغلب به طور مکرر هنگام مصرف انواع خاصی از غذاها اتفاق بیافتد؛ شامل: غذاهای سرخ شده، لبنیات، غذاهای حاوی شکر و انواع خاصی از محصولات چرب است.

این سندرم دو فاز دارد: فاز اولیه و فاز آخر.

در فاز اول؛ بیماران ممکن است علائم را از 30 تا 60 دقیقه بعد از غذا تجربه کنند. علائم اولیه سندرم دامپینگ می تواند شامل موارد زیر باشد: حالت تهوع- استفراغ- ضربان قلب سریع -احساس سیری(حتی بعد از خوردن قسمتهای کوچک) سبکی سر، تعریق، گرفتگی شکم. علائم اولیه می تواند بسیار ناخوشایند باشد و ممکن است نشانه ای از علائم بیشتر باشد.

فاز آخر؛ سندرم دامپینگ اغلب یک تا سه ساعت پس از غذا خوردن بیمار اتفاق می افتد. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد: مشکل در تمرکز، تعریق یا گرگرفتگی، خستگی، ضربان قلب سریع، احساس گرسنگی و لرزش. عبور از مراحل دیررس این سندرم به طور کلی به دلیل افزایش شدید قند خون به سمت بالا رخ می دهد.

راه های درمان حالت تهوع بعد از عمل لاغری

به تمام بیماران جراحی بای پس معده توصیه می شود که کوکی ها، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های میوه ای شیرین، نان های شیرین، کیک، الکل و اکثریت قریب به اتفاق محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود قطع کنند. در عوض، رژیم غذایی شما باید با کربوهیدرات های پیچیده مانند نان گندم کامل و سبزیجات همراه باشد. مکمل های فیبر نیز توصیه می شوند، زیرا فیبر توانایی هضم مناسب مواد غذایی و انجام حرکات روده را بهبود می بخشد. همچنین ضروری است با نوشیدن آب که می تواند به هضم غذا نیز کمک کند، در طول روز خود را مرطوب نگه دارید.

برای مطالعه دقیق تر رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

بیایید چند نکته در مورد چگونگی تنظیم رژیم غذایی خود برای به حداقل رساندن احتمال بروز علائم سندرم دامپینگ بررسی کنیم:

غذای خود را با دقت بجوید: این ممکن است به نظر عقل سلیم برسد، اما مهم است که بیماران چاقی کاملاً غذای خود را بجوند. تکه های بزرگ غذا که به سیستم هضم شما راه پیدا می کنند، می توانند عوارضی ایجاد کنند که منجر به سندرم دامپینگ شود. برای ایمنی، عادت تبدیل وعده های غذایی را به قطعات کوچک در نظر بگیرید.

بعد از غذا خوردن دراز بکشید: با دراز کشیدن بعد از خوردن غذا، می توانید حرکت غذا را در روده ها کاهش دهید. با کند کردن روند غذا از معده به روده، می توانید غذا را به طور کامل هضم کرده و احتمال بروز علائم سندرم دامپینگ را کاهش دهید.

الکل را کاملاً قطع کنید: بیماران چاقی اغلب در اوایل یاد می گیرند که یکی از موارد مهمی که باید از رژیم غذایی آنها قطع شود؛ الکل است. نه تنها الکل می تواند توانایی آنها را در تجربه سندرم دامپینگ افزایش دهد، بلکه برخی از بیماران ممکن است به دلیل تغییراتی که در جراحی در بدن آنها ایجاد شده، سریعتر دچار مستی شوند!

همراه با وعده های غذایی از مصرف مایعات خودداری کنید: مایعات فقط باید بین وعده های غذایی مصرف شود و باید از آنها 30 دقیقه قبل از غذا خوردن و 30 دقیقه بعد از غذا خودداری شود. اکثر جراحان متخصص به بیماران خود توصیه می کنند که چه زمانی مصرف مایعات مناسب است و چه مقدار باید در یک جلسه بنوشند.

به روشهای پخت کم چربی روی بیاورید: بیاموزید که وعده های غذایی خود را برعکس سرخ کردن، با کباب کردن و گریل کردن آماده کنید.

از خوردن غذاهایی که بسیار گرم یا خیلی سرد هستند خودداری کنید: دما می تواند به عنوان محرک سندرم دامپینگ عمل کند.

توجه داشته باشید که حتی با تغییر در رژیم غذایی، هنوز هم ممکن است سندرم دامپینگ را تجربه کنید. در این صورت، ممکن است تنها گزینه جراحی برای حل این مشکل جراحی باشد. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق بیماران چاقی قادرند با ایجاد تغییرات مناسب در رژیم غذایی خود بر سندرم دامپینگ غلبه کرده و کاملاً از آن جلوگیری کنند. با راهنمایی صحیح، می توانید به هزاران بیمار که با موفقیت جراحی شده اند و اکنون زندگی سالم و لذت بخشی بیشتری دارند، بپیوندید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محی
محی
1 سال قبل

دو ماهه اسلیو شدم بعد هفته سوم تازه حالت تهوع هام شروع شد الان بیشتر اریک قاشق غذاخوری نمیتونم چیزی بخورم ولی مایعات رو اونم در حجم کم بهتر میخورم (یک پنجم یک لیوان معمولی)…هر چی بخورم چه مایع چ غذا دلم به شدت سنگین میشه و نود درصد مواقع حالت تهوع میگیرم ..پزشک خودم میگه طبیعیه ولی تجربه کسانی که عمل کردن انگار اینو نمیگه..میشه نظرتون رو بفرمایید

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
1 سال قبل
پاسخ به  محی

اگر آرام میخورید یا میجویید و همچنان دل درد دارید باید به پزشک خودتان مراجعه مجدد کنید

حمید
حمید
8 ماه قبل

سلام آقای دکتر خواهر من سه هفتهای هست که عمل اسلیو کردن (پیش پزشک دیگری) ولی چیزای که براش تجویز کرده بعد از عمل میخوره حالش بد میشه و حلت تهوع داره، یه جورایی معده ش قبول نمیکنه غذا رو.
چکار باید بکنه؟

برندینگ پزشکی پیراطب
برندینگ پزشکی پیراطب
8 ماه قبل
پاسخ به  حمید

باید با پزشک خودتان در ارتباط باشید تا در چکاپ های دوره ای علت آن مشخص شود.

تماس با ما
ارتباط از طریق واتساپ
اینستاگرام دکتر سعید شمس